– Czy w krośnieńskim oddziale NAFTOMETU szykują się zwolnienia?

PGNiG Technologie Spółka Akcyjna Oddział Naftomet w Krośnie ma swoją siedzibę przy ulicy Naftowej 8. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Jeden z naszych Czytelników pyta.

– Ostatnio słyszałem, że ponoć w PGNiG Technologie Spółka Akcyjna Oddział Naftomet w Krośnie planowane są zwolnienia grupowe. Sprawdźcie, czy to prawda, czy też plotka – poprosił nas 50-letni pan Jan, Czytelnik Super Nowości z Krosna (nazwisko do wiadomości redakcji). O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy Agnieszkę Krajewską-Olech z Biura Marketingu i Komunikacji PGNiG Technologie S.A. w Warszawie.

– W styczniu br. zakończyły się negocjacje z działającymi w PGNiG Technologie S.A. związkami zawodowymi w sprawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) – poinformowała nas Agnieszka Krajewska-Olech. – ZUZP został podpisany 28 stycznia 2013 roku przez wszystkie sześć organizacji związkowych reprezentujących pracowników i 19 lutego 2013 r. zarejestrowany przez Państwową Inspekcję Pracy.

Jak wyjaśniła, zgodnie z przepisami prawa pracy w przypadku zmiany warunków pracy, w tym także związanych ze zmianą Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, można zawrzeć z pracownikiem porozumienie zmieniające warunki pracy lub jednostronnie dokonać tzw. wypowiedzenia zmieniającego, które – o ile nie zostanie przyjęte przez pracownika – skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę.

– Licząc się z hipotetyczną możliwością nieprzyjęcia przez niektórych pracowników nowych warunków pracy, PGNiG Technologie S.A. zgodnie z postanowieniami ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników  dokonało zawiadomień właściwych Powiatowych Urzędów Pracy o możliwości zaistnienia zwolnień grupowych – wyjaśniła Agnieszka Krajewska-Olech.

Trwa zawieranie porozumień z pracownikami
– Intencją PGNiG Technologie S.A. nie jest i nie było dokonywanie zwolnień grupowych w związku z zawartym w styczniu br. Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy – podkreśla nasza rozmówczyni. – Proces zawierania porozumień z pracownikami nadal trwa. Na dzień dzisiejszy 95 procent z ponad 1300 osobowej załogi  podpisało porozumienia zmieniające warunki pracy i płacy, reszta porozumień jest w trakcie wręczania lub wysyłania na adresy domowe – dodała.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o