Czy w nowym roku będą chętni na kupno KHS-u i spółek zależnych?

Jak poinformowały władze KHS-u, po Nowym Roku dotychczasowi pracownicy zakładu produkcji mechanicznej, tymczasowo bezrobotni, mają na powrót zostać zatrudnieni w przedsiębiorstwie 7 stycznia. W marcu 2013 r. zamierzają zwiększyć zatrudnienie o ponad 100 osób. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Czy wpłyną jakiekolwiek oferty? O tym przekonamy się już w połowie stycznia 2013 roku.

7 grudnia pracownikom Krośnieńskich Hut Szkła wygasły umowy na czas określony (sześciomiesięczne). W związku z tym, że są zamówienia, hutnicy z zakładu ręcznej produkcji szkła otrzymali umowy na czas nieokreślony. Natomiast pracownicy zakładu produkcji mechanicznej KHS-u od 8 grudnia do 6 stycznia mają przymusowy przestój w pracy. Zarejestrowali się w “pośredniaku” i będą się przez ten czas utrzymywali z zasiłku dla bezrobotnych. Pracodawca deklaruje, że przyjmie ich na powrót do pracy 7 stycznia. Czy dotrzyma słowa? To się dopiero okaże.

Pracownicy, których dotknęło miesięczne bezrobocie, zarejestrowali się jako osoby bezrobotne na miejscu, tj. w zakładowej stołówce, dokąd przyjechali urzędnicy z krośnieńskiego PUP-u.

Zarejestrowanych ponad 500 tymczasowych bezrobotnych
– Rejestracja bezrobotnych przebiegała bardzo sprawnie – przyznaje w rozmowie z Super Nowościami Regina Chrzanowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie. –Choć początkowo podawano, że przymusowy miesięczny przestój w KHS-ie dotknie 1590 osób, to jednak na szczęście ostatecznie tych tymczasowych bezrobotnych jest zdecydowanie mniej. W sumie zarejestrowaliśmy 502 osoby z prawem do zasiłku, w tym 46 ma uprawnienia do świadczeń przedemerytalnych – informuje pani dyrektor.

Syndyk ogłosił przetargi
Syndyk szuka chętnego na kupno Krośnieńskich Hut Szkła. Jak informuje Dariusz Gawroński, dyrektor generalny KHS-u, przedsiębiorstwo będzie sprzedane “w ruchu” jako prowadzące działalność gospodarczą. – Z uwagi na wielkość, strukturę i cenę KHS-u potencjalny zainteresowany ich zakupem będzie potrzebował, moim zdaniem, minimum 6-8 miesięcy, aby poznać przedmiot sprzedaży i przygotować się organizacyjnie i finansowo do złożenia oferty – twierdzi dyr. Gawroński. Przypomnijmy, że zakład można kupić za 210 mln zł.

Syndyk ogłosił także przetarg na sprzedaż spółek zależnych KHS-u. I tak Krosglass można kupić za 30 mln zł, zaś hutę szkła w Jaśle za 11 mln zł. Otwarcie ofert jest planowane na 15 stycznia 2013 roku. Do sprawy będziemy wracać.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o