Czy zgodnie z prawem powołano nowego radnego?

Starosta łańcucki, Adam Krzysztoń (52 l.), na ostatniej sesji rady przeczytał napisane przez byłego radnego Tadeusza B. oświadczenie, w którym potwierdził on ujawniony przez nas powód rezygnacji i podkreślił, że jego działalność nikomu nie przyniosła żadnej szkody. Fot. Wit Hadło

POW. ŁAŃCUCKI. W Radzie Powiatu Łańcuckiego zawrzało po tym, kiedy – jako pierwsi – odkryliśmy rzeczywistą przyczynę rezygnacji radnego Tadeusza B.

Niektórzy radni powiatu są przekonani, że odwołanie byłego radnego Tadeusza B. odbyło się niezgodnie z prawem, a na jego miejsce już powołano nowego radnego, Mariana Wronę. Padają pytania, czy uchwały podejmowane teraz przez radę powiatu będą prawomocne.

Przypomnijmy:  Sąd Okręgowy w Rzeszowie orzeczeniem z 30 stycznia 2013 roku stwierdził, iż były radny, Tadeusz B., złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Jak podała Marzena Ossolińska-Plęs, rzecznik sądu, sąd ustalił, że B. 17 lipca 1986 r. został tajnym współpracownikiem Wojskowej Służby Wewnętrznej, składając deklarację – zobowiązanie do współpracy z organami kontrwywiadu Wojska Polskiego.

Okazuje się jednak, że wygaśnięcie mandatu radnego stwierdzono na podstawie art. 190 ust.1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, który mówi o pisemnym zrzeczeniu się mandatu, a nie na podstawie pkt 2, czyli utraty prawa wybieralności.

- Ta sytuacja wywołała nasz ogromny niepokój, bo skoro rada wygasiła mandat radnego w oparciu o złą podstawę prawną i zły stan faktyczny, to czy wygaszenie mandatu radnego jest prawomocne, a co za tym idzie, czy przyjęcie w jego miejsce nowego radnego jest prawomocne? – pyta radny Jakub Czarnota (29 l.). – A jeszcze można by zadać inne pytanie, czy uchwały, które podejmie rada będą prawomocne? Uważamy wraz z innymi radnymi, że sprawa jest na tyle poważna, że trzeba to dokładnie przeanalizować, stąd zgłosiliśmy projekt uchwały, która miała na celu zobowiązać przewodniczącego rady powiatu, żeby wystąpił z pisemnym zapytaniem do Sądu Okręgowego, Komisarza Wyborczego, Wojewody Podkarpackiego oraz IPN w Rzeszowie i zbadał, czy w związku z zaistniałą sytuacją odwołanie radnego z 6 marca jest prawomocne – dodaje.

Jednak na ostatniej sesji rady przewodniczący rady Stanisław Panek (59 l.) powiedział, że nie widzi takiej podstawy i tak też stwierdziła większość radnych.

- Przesłaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego tę uchwałę i została uznana za zgodną z prawem – tłumaczy Panek. – Jeżeli będą takie okoliczności, że Wojewoda bądź Komisarz Wyborczy zgłosi wątpliwości, będziemy wówczas korygować – dodaje.

Monika Mazur

do “Czy zgodnie z prawem powołano nowego radnego?”

  1. jan

    Czy w Radzie Powiatu jest tylko radny Czarnota? Każdy tekst dotyczący Łańcuta komentuje ten radny. Zastanawiam się na czym poega wasz układ? na wymianie informacji czy jeszcze czymś więcej?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.