Czy zniszczą krajobraz skansenu?

Kolbuszowski skansen to jedna z największych atrakcji regionu. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Co powstanie w bliskim sąsiedztwie Parku Etnograficznego?

Jacek Bardan (58 l.), dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, nie od dziś z niepokojem patrzy w stronę bliskiego sąsiedztwa skansenu, gdzie wkrótce może pojawić się obiekt o pow. 350 mkw. O takie właśnie parametry wystąpił właściciel tego terenu, uzyskując akceptację władz miasta. – Skutki tego mogą być opłakane. Wycięcie lasu przy ul. Wolskiej zniszczy ekspozycję krajobrazową skansenu – alarmuje Bardan.

Obecnie w kolbuszowskim magistracie trwają prace nad zmianą zagospodarowania przestrzennego terenu przy skansenie. Nowy plan ma być sporządzony pod kątem oczekiwań właściciela działki, który chce na niej wybudować lokal o sporej powierzchni. Od początku na takie rozwiązanie nie zgadzają się władze skansenu. Ich racje w specjalnym stanowisku poparło Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej.

Na ostatnim spotkaniu w tej sprawie w Urzędzie Miejskim ustalono, że na spornym terenie powstanie obiekt, który będzie przeznaczony pod działalność gastronomiczną. I aby nie nastąpiła tam pewnego rodzaju dowolność, powierzchnia zabudowy tego budynku nie może być większa niż 350 mkw. – Kompromis nigdy nie jest satysfakcjonujący – komentuje Jacek Bardan (58 l.), dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

– Nie ukrywam, że w dalszym ciągu chcemy utrzymać strefę ochrony krajobrazowej naszego skansenu – dodaje. – Jej naruszanie jest niekorzystne nie tylko dla muzeum, ale w ogóle dla całego środowiska. Czyli będzie wycinka drzew? Jeżeli inwestor podtrzyma wolę budowania tego obiektu, to zgodnie z tym planem część zieleni zostanie wycięta.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o