Czym skorupka za młodu nasiąknie…ZDJĘCIA

Sebastian Winiarski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie jako pierwszy zarejestrował się do bazy dawców szpiku. Fot. Wojciech Piątkowski

RZESZÓW. Ponad 800 młodym krwiodawcom z 40 szkół ponadgimnazjalnych wręczono “świadectwa dojrzałości społecznej”.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Mają po 18 – 19 lat i oddane nawet po kilku litrów krwi. Sebastian Winiarski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie już 6 litrów. Korzystając z okazji, że podczas uroczystości była możliwość zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku ze swoimi kolegami z koła, Dominikiem Czają i Danielem Nesterem oddali 10 ml krwi i zostali wpisani do bazy. – Jestem z nich dumny. W tym roku wiozę do szkoły 93 świadectwa dojrzałości, ale bywało, że mieliśmy ich po 160, byliśmy drugą szkołą w Polsce pod względem ilości oddanej krwi. Taka postawa młodzieży cieszy – mówi Walerian Więch, pedagog szkolny i opiekun szkolnego koła PCK w krośnieńskiej “naftówce”.

– Wasza krew i ta oddana w centrum krwiodawstwa i ta ofiarowana podczas badania przy rejestracji do bazy dawców szpiku kostnego jest bezcennym darem życia. Dzięki chłopcu takiemu jak wy, 19 – latkowi, który zarejestrował się w bazie dawców ja dostałem drugie życie. Jego dar dał życie pośrednio mojemu synowi (który na pamiątkę dostał jego imię). Rok później ten sam chłopak jeszcze raz został dawcą. Wtedy jego szpik uratował młodą dziewczynę. Dawcą można zostać trzy razy w życiu. Możecie więc uratować trzy ludzkie istnienia, czy to nie bohaterstwo? – mówił do młodzieży Tomasz Chruśliński, członek Zarządu Fundacji Przeciw Leukemii im. Agaty Mróz z Warszawy, przedstawiciel NZOZ Medigen.

Uroczystość zorganizowało Kuratorium Oświaty i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jon
jon
8 lat temu

Świetna inicjatywa! Dzięki Medigenowi żyje nie tylko pan Tomek, ale też mój przyjaciel z Inowrocławia, „dobrany” przez laboratorium mimo braku dawcy wg innych ośrodków. Do najlepszego polskiego rejestru znów dołączyli cudowni ludzie ;)