Czyste światła zapewniają bezpieczeństwo

W warunkach zimowych nawet krótka jazda powoduje duże zabrudzenie reflektorów. Fot. Autor

Warstwa błota na lampach pochłania tak wiele światła, że ich zasięg może zmniejszyć się nawet o 35 m.

Reflektory dobrze oświetlą drogę tylko wówczas jeśli będą czyste. Niestety zimą na drogach jest mnóstwo błota, które pokrywa światła i skutecznie ogranicza oświetlenie drogi.

Podczas jazdy po brudnej i zabłoconej drodze, a praktycznie tylko takie są u nas w okresie zimowym, światła samochodu są zabrudzone już po zaledwie półgodzinnej jeździe. Warstwa błota na lampach pochłania tak wiele światła, że ich zasięg może zmniejszyć się nawet o 35 m. Oznacza to, że kierowca ma mniej czasu na reakcję i znacznie krótszy dystans na zatrzymanie pojazdu. Dodatkowo cząsteczki brudu rozpraszają w niekontrolowany sposób światło, powodując oślepianie jadących z przeciwka.

Najłatwiejszym sposobem utrzymania reflektorów w czystości jest korzystanie ze spryskiwaczy reflektorów, ale niestety nie wszystkie samochody są w takie urządzenia wyposażone. Takie systemy są obowiązkowe tylko w autach wyposażonych w reflektory ksenonowe, a w pozostałych dostępne są jako opcja za słoną dopłatą. Kierowcy, których auta nie posiadają takiego udogodnienia muszą niestety regularnie zatrzymywać się i ręcznie czyścić lampy. Nie jest to wygodne, ale nie ma innego wyjścia. Ponadto trzeba to robić ostrożnie, aby nie porysować lamp. Większość jest wykonana z tworzywa, więc o rysy nie trudno. A zmatowione klosze będą zatrzymywać dużo światła i jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie sprawności reflektorów będzie wówczas tylko wymiana na nowe.

Grzegorz Burda

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments