Czyszczenie stołków w administracji wojewódzkiej

Szukują się potężne zmiany kadrowe

PODKARPACIE. Kilkaset osób, które z nadania Prawa i Sprawiedliwości pracowały na różnych stanowiskach w administracji wojewódzkiej drży o swój los. Wiadomo, że „spółdzielnia”, czyli koalicja PO-PSL-SLD przygotowuje się do oczyszczenia sporej liczby intratnych stołków z ludzi PiS-u. A tych stanowisk jest naprawdę dużo.

Administracja urzędu marszałkowskiego to bardzo atrakcyjny kąsek. Pod marszałka podlega ok. 20 departamentów oraz 60 rozmaitych placówek oświatowych, kulturalnych, medycznych i innych. W ciągu czterech lat rządów PiS zatrudnienie w urzędzie marszałkowskim wzrosło o prawie 400 osób. Wymieniona została większość dyrektorów departamentów. I oni polecą w pierwszej kolejności. Ich los prawdopodobnie zostanie już przesądzony dzisiaj na posiedzeniu zarządu.

Koalicja wystawi rachunek PiS-owi

– Dokonamy oceny pracy poszczególnych departamentów i wyciągniemy odpowiednie wnioski – mówi nowy marszałek Mirosław Karapyta, który w środę wprowadził się do nowego gabinetu. Zapewnia co prawda, że „rzezi” w urzędzie nie będzie, ale jednym z jego pierwszych poleceń było odebranie niektórym ze swych nowych podwładnych kompetencji w sprawach kadrowych, jak również wstrzymanie decyzji o przedłużeniu czasowych umów o pracę ok. pięćdziesięciu osobom. Z naszej analizy wynika, że ze stanowiskami pożegna się miażdżąca większość dyrektorów i ich zastępców. Z dyrektorów niezagrożony wydaje się tylko jeden: Ryszard Jur, szef departamentu wdrażania projektów infrastrukturalnych Regionalnego Programu Operacyjnego. W urzędzie zapewne zostanie kojarzony z Zygmuntem Cholewiński Rafał Baranowski, ale raczej nie na stanowisku szefa wydziału promocji.

– Koalicja wystawi rachunek PiS-owi za czystki sprzed czterech lat. Będzie tym bardziej słony, że PiS rządząc samodzielnie przyjmując ludzi brał pod uwagę tylko swoje potrzeby, tu do „nakarmienia” są trzy żołądki, jeden (SLD) bardzo głodny, bo pozbawiony jakiejkolwiek władzy od kilku lat – mówi lokalny polityk.

Odejdzie zapewne obecna sekretarz województwa Maria Ragan, chociaż prawdopodobnie zostanie w urzędzie, podobnie jak inne zaufane osoby byłego marszałka, obecnie wice Zygmunta Cholewińskiego lub te, które barwy PiS, zamieniły na PO (m.in. radny rzeszowski Jacek Kiczek).

Zagrożeni dyrektorzy szpitali

Przesądzony jest los dotychczasowej rzeczniczki marszałka Aleksandry Gorzelak-Nieduży. Nie wiadomo jeszcze kto ją zastąpi, ale na dziennikarskiej giełdzie mówi się m.in. o Alicji Wosik, byłej reporterce telewizyjnej i dotychczasowej asystentce prasowej posła PSL i wiceministra skarbu państwa Jana Burego. Dotychczasowy rzecznik Karapyty z czasów jego wojewodowania, Wiesław Bek na razie pozostanie na swoim stanowisku w urzędzie wojewódzkim.

Nie wiadomo jeszcze jaki będzie los dyrektorów szpitali podlegających marszałkowi. Wiadomo, że koalicjanci, zwłaszcza SLD niechętnie patrzą na osoby kojarzone z prawicą, m.in. Bernarda Waśkę (dyrektora rzeszowskiej „jedynki”), Janusza Solarza (szefa „dwójki”) czy też dyrektora szpitala w Tarnobrzegu Wojciecha Wąsika. Z drugiej jednak strony część obecnych szefów placówek medycznych pracowała jeszcze za czasów, gdy w województwie rządziła koalicja PSL-SLD-Samoobrona.

Zbigniew Rybka powróci do teatru

Zmiany i to szybkie szykują się na stanowiskach dyrektorów czterech Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Wszyscy objęli swe funkcje cztery lata temu, na samym początku rządów PiS. Na pewno stanowisko (i to po raz drugi w swej karierze) szefa Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale straci Józef Wyskiel. Być może na dyrektorski el już po raz trzeci powróci Stanisław Telesz. Dni do swojego odwołania mogą liczyć kierujący Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego Waldemar Pijar i Janusz Ramski. Mówi się o możliwości powrotu do RARR jej byłej szefowej Barbary Kuźniar-Jabłczyńskiej. W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska zagrożeni są wiceprezesi: Józef Frączek i Maria Zbyrowska. Ze stanowiskiem już w tej chwili może żegnać się dyrektor rzeszowskiego Teatru imienia Wandy Siemaszkowej Przemysław Tejkowski, na ten el powróci po latach Zbigniew Rybka, którego z kolei z funkcji szefa teatru w Radomiu usunie PIS przejmujący tam władzę.

Oni mogą stracić stanowiska

Urząd Marszałkowski
Maria Ragan – sekretarz województwa
Wojciech Trzaska -z-ca dyr. gabinetu
Aleksandra Gorzelak-Nieduży – rzecznik prasowy marszałka
Maria Niemiec – skarbnik województwa
Anna Pakuła-Sacharczuk – pełnomocnik zarządu ds. współpracy samorządu województwa podkarpackiego z organizacjami pozarządowymi
Tomasz Ciechanowski – dyr. departamentu organizacyjnego
Jan Jarosz z-ca dyr. departamentu organizacyjnego
Zenon Kiszka – dyr. departamentu kontroli
Maria Matczyńska – dyr. departamentu rozwoju regionalnego
Jerzy Rodzeń – z-ca dyr. departamentu rozwoju regionalnego
Paweł Rak – oddział informacji o funduszach europejskich
Wojciech Magnowski – z-ca dyr.departamentu wdrażania projektów infrastrukturalnych regionalnego programu operacyjnego
Krzysztof Piela – z-ca dyr.departamentu wdrażania projektów infrastrukturalnych regionalnego programu operacyjnego
Maria Fajger – dyr. departamentu wspierania przedsiębiorczości
Danuta Cichoń z-ca dyr. departamentu wspierania przedsiębiorczości
Teresa Gwizdak – dyr. departamentu ochrony zdrowia
Dariusz Surma – dyr. departamentu rolnictwa i środowiska
Bogusław Kmieć – z-ca dyr. departamentu rolnictwa i środowiska
Zygmunt Nowak – z-ca dyr. departamentu rolnictwa i środowiska
Mariusz Bednarz – dyr. departamentu programów, rozwoju obszarów wiejskich, szef „Solidaności” w urzędzie
Zofia Kochan – dyr. departamentu geodezji i gospodarki mieniem
Piotr Kędrek – z-ca dyr. departamentu geodezji i gospodarki mieniem
Marian Krztoń – dyr. departamentu dróg i transportu
Kazimierz Kędzierski – p.o. z-cy dyr. departamentu dróg i transportu
Krystyna Lech – dyr. departamentu edukacji i kultury
Waldemar Szumny – z-ca dyr. departamentu edukacji i kultury
Grażyna Szeliga – z-ca dyr. departamentu edukacji i kultury

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
Józef Frączek – z-ca dyrektora
Maria Zbyrowska – z-ca dyrektora

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego
Waldemar Pijar – dyrektor
Janusz Ramski – z-ca dyrektora

Szpitale
Janusz Solarz – dyr. Szpitala Wojewódzkiego nr. 2 w Rzeszowie
Bernard Waśko – dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie
Wojciech Wąsik – dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego
Janina Sagatowska – dyr. WORD w Tarnobrzegu
Jan Janusz – dyr. WORD w Przemyślu
Jerzy Czech – dyr. WORD w Krośnie
Jan Kida – dyr. WORD w Rzeszowie

Inne jednostki podległe marszałkowi
Przemysław Tejkowski – dyr. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Józef Wyskiel – dyr. Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale

Szymon Jakubowski

Fot. Wit Hadło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments