Czytelnicy dostaną wolny dostęp do księgozbioru

W wypożyczalni przy ul. Dąbrowskiego trwają ostatnie przygotowania do otwarcia po długim remoncie. Czytelnicy będą mogli sami wypożyczać książki. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Kończy się długi remont wypożyczalni przy ul. Dąbrowskiego.

W pierwszej połowie kwietnia ponownie będzie czynna Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego 33 a. W wypożyczalni kończy się wielomiesięczny remont. W jego efekcie  czytelnicy dostaną wolny dostęp do księgozbioru.

– Remont trwa od 17 września 2012 r., zakończymy go w pierwszej połowie kwietnia br. – mówi  dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej  Biblioteki  Publicznej Barbara Chmura. – Chcę bardzo przeprosić naszych czytelników za długi remont, ale robimy go dla ich dobra. W prace związane ze zmianą systemu wypożyczania zaangażowani byli wszyscy pracownicy WiMBP w Rzeszowie. Remont trwał długo z kilku powodów. Musieliśmy wymienić starą, aluminiową instalację elektryczną na nową z powodu bezpieczeństwa. Zmieniliśmy także system informatyczny oraz dokonaliśmy reklasyfikacji książek. Teraz 60 tys. książek będzie wypożyczanych nie według sygnatur, ale według uniwersalnego systemu dziesiętnego – tłumaczy pani dyrektor. – Co najważniejsze, zmieni się system wypożyczenia. Po remoncie książki będą bezpośrednio dostępne dla czytelników, będą mogli sami podejść do półek, jak to się dzieje w bibliotekach na całym świecie, i wybrać tytuł – dodaje dyr. Chmura.

Na czas remontu wszystkie książki zostały zdjęte ze starych regałów i wywiezione w inne miejsce. Pomieszczenia wypożyczalni zostały wymalowane, biblioteka zakupiła nowe regały na księgozbiór, które gwarantują bezpieczeństwo czytelników.

Wypożyczalnia  Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Dąbrowskiego ma wielu użytkowników, którzy szukają w niej popularnych i naukowych książek. Według danych WiMBP, od 1 stycznia do 17 września 2012 r. skorzystało z jej zasobów 8104 czytelników.

***
Super Nowości są pewne, że czytelnicy z zadowoleniem powitają zmiany w wypożyczalni przy ul. Dąbrowskiego. Rola bibliotek publicznych w kraju wzrasta z każdym rokiem z powodu wysokich cen książek. Badania Biblioteki Narodowej za rok 2011 pokazują, że w spadającej z roku na rok grupie Polaków, którzy w ogóle czytają, rośnie grupa Polaków, którzy korzystają z publicznych księgozbiorów.

Piotr Samolewicz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o