DAF uderzył w tył busa. 19 osób rannych

Ciężarowy kolos uderzył w busa (na zdj.) stojącego w zatoczce, gdy ten zabierał pasażerów. Tył pojazdu został potwornie zniszczony. Fot. Wioletta Zuzak

JABŁONICA POLSKA, BRZOZÓW. – To cud, że nikt nie zginął, bo wypadek wyglądał bardzo groźnie – mówią świadkowie zdarzenia.

19 osób zostało poszkodowanych w koszmarnym wypadku do którego doszło wczoraj (23 stycznia) rano w Jabłonicy Polskiej między Miejscem Piastowym a Domaradzem, na krajowej “dziewiątce”. Rozpędzony samochód ciężarowy DAF uderzył w tył stojącego na przystanku busa (mercedes) relacji Brzozów – Krosno i zepchnął go do przydrożnego rowu.

Ranni, w większości młodzież szkolna, zostali przetransportowani do szpitali w Brzozowie i Krośnie. Dalszej hospitalizacji wymaga trzech najciężej rannych pasażerów. Jak jednak zapewniają lekarze, ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.  Pozostali poszkodowani zostali wypisani do domów. Kierującym nic się nie stało.

W poniedzialek od samego rana na podkarpackich drogach panowały trudne warunki; padał śnieg, na jezdniach zalegała warstwa śniegu. Właśnie niedostosowanie prędkości do niesprzyjających warunków było jedną z przyczyn poniedziałkowego wypadku w Jabłonicy Polskiej (powiat brzozowski).

Potężny kolos zepchnął busa do rowu

– Do zdarzenia doszło kilka minut przed godz. 7. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 25-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego kierujący DAF-em najechał na tył stojącego w zatoczce busa, który zabierał pasażerów. W wyniku zderzenia bus kierowany przez 44-letniego mieszkańca powiatu brzozowskiego został zepchnięty z jezdni do przydrożnego rowu – poinformowała mł. asp. Monika Dereń, oficer prasowy brzozowskiej policji. – Kierowcy byli trzeźwi i nie odnieśli żadnych obrażeń – dodała.
4 osoby zakleszczone wewnątrz busa.

– Strażacy przy pomocy specjalistycznego sprzętu wycięli najpierw tylne drzwi busa, a następnie fotele, by móc dotrzeć do 4 rannych zakleszczonych wewnątrz pojazdu i ich uwolnić – relacjonował nam na miejscu zdarzenia kapitan Bogdan Biedka, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie.
Pasażerowie busa odnieśli na szczęście niegroźne powierzchowne obrażenia (są to stłuczenia, zwichnięcia, złamania, wstrząśnienie mózgu).  – Do brzozowskiego szpitala trafiło 13 osób poszkodowanych w wypadku w Jabłonicy Polskiej; 12 nie wymagało dalszego leczenia szpitalnego, więc opuścili lecznicę. Natomiast 1 osoba została skierowana do szpitala w Krośnie – powiedziała nam Dorota Kaczmarska, kierownik Izby Przyjęć w szpitalu w Brzozowie.  Z kolei pozostałych 6  rannych zostało przetransportowanych do krośnieńskiej lecznicy. –  3 osoby po wstępnej diagnostyce zostały wypisane, natomiast 3 pozostałe wymagają leczenia szpitalnego – wyjaśniła z kolei Magdalenia Tymcio, p.o. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie. Wiadomo także, że tylko jedna pasażerka – 18-letnia kobieta – ma złamany nos i obojczyk.
Przez kilka godzin droga była zablokowana. Dokładne przyczyny wypadku ustali policja w toku prowadzonego śledztwa

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zenek
zenek
9 lat temu

Poszukuje osób poszkodowanych w tym wypadku. Dziekuję