Darmowa cytologia i mammografia?

Gdyby inicjatywa stała się faktem, kolbuszowianki w wieku 46-50 lat mogłyby podawać się darmowym badaniom w swoim mieście, na przykład w Przychodni Rejonowej nr 1 przy kolbuszowskim szpitalu. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Czy samorządy sfinansują profilaktykę walki z rakiem u kobiet?

Pojawiła się szansa, że mieszkanki powiatu w wieku 46-50 lat będą poddawać się mammografii i cytologii za darmo. Zapłaciłyby za to samorządy. – Wychodzę z taką propozycją w imieniu samych pań. One nie mają możliwości wykonania takich badań nieodpłatnie, a wyjazd do Rzeszowa to dla nich duży koszt – argumentuje swój pomysł Grzegorz Romaniuk, radny powiatowy.  Co na to samorządy?

- Wstępnie zasygnalizuję ten temat na konwencie wójtów, burmistrza i starosty – obiecuje burmistrz Jan Zuba. – Ale do tego trzeba fachowca, my się na tym nie znamy. Z tego co wiem, to ESS-Med (niepubliczny zakład opieki zdrowotnej – przyp. red.) przygotowuje taki program profilaktyki. Jak będą z tym gotowi, to na pewno zaprosimy ich na konwent. Wtedy zastanowimy się, jak wspólnie można byłoby sfinansować te badania.

Burmistrz przypomina, że od wielu lat kolbuszowski samorząd finansuje szczepienia profilaktyczne przeciwko pneumokokom. – Chodzi o dzieci w wieku od 3 do 5 lat – precyzuje Zuba. – Środki, które co roku zabezpieczamy w budżecie, w zupełności wystarczają.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.