Darmowe badania wzroku w mieleckich przedszkolach

Do czerwca przyszłego roku przedszkola w powiecie mieleckim odwiedzać będzie okulistka Ewa Jakubiec-Blajer, która wraz ze swymi współpracownikami poprowadzi tam bezpłatne profilaktyczne badania wzroku dzieci w wieku 5-6 lat. Fot. Autor

MIELEC. Bezprecedensowa akcja rzeszowskiej okulistki w powiecie mieleckim.

Od miesiąca przedszkola powiatu mieleckiego odwiedza okulistka Ewa Jakubiec-Blajer, przeprowadzając tam bezpłatne profilaktyczne badania oczu dzieci w wieku 5-6 lat. O tym, jak ważne to działania niech świadczy fakt, że astygmatyzm, nadwzroczność, czy krótkowzroczność to najczęstsze wady wzroku wieku dziecięcego. Nie skorygowane mogą prowadzić do zeza i niedowidzenia i mają wpływ na całe dalsze życie.

Ewa Jakubiec-Blajer wraz z współpracownikami będzie odwiedzać przedszkola do czerwca przyszłego roku. Okulistka ma doświadczenie, bo podobne działania profilaktyczne prowadzi w Rzeszowie od 10 lat. – Sam Mielec liczy około 600 dzieci w wieku 5-6 lat, to duża grup, ale mamy już w tym zakresie spore doświadczenie z gruntu rzeszowskiego, więc z pomocą patronów akcji wszystko powinno pójść sprawnie – mówi Ewa Jakubiec-Blajer.

Najlepsze efekty korygowania wad wzroku uzyskuje się u dzieci w wieku 3-6 lat – tłumaczy specjalistka. – Przedszkolakowi wystarczy przepisać stosowne szkła okularowe, a rodzice powinni zadbać, by maluch nosił je stale. W przeciwnym razie konsekwencje mogą okazać się groźne w skutkach. Może dojść do zeza i niedowidzenia, a wtedy dziecku zamyka się droga do wielu zawodów, pasji, sportu. Można temu jednak zapobiec.

Jak rodzice mogą poznać, że ich dzieci mają problemy ze wzrokiem? – Najczęstszym objawem jest zez. Jest on łatwo zauważalny – dowodzi okulistka. – Bywa i tak, że występuje różnowzroczność bez zeza. Stan ten polega na tym, że jedno oko jest obciążone dużą wadą, drugie ma małą wadę lub jej nie ma. Można to wykryć tylko podczas badań profilaktycznych. Jeśli nie uda się wyleczyć niedowidzenia problemy zaczynają się już w chwili wyboru szkoły.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.