Darmowe przejazdy dla kobiet w ciąży

W Rzeszowie kobiety w ciąży muszą płacić 3,60 zł za przejazd autobusem MPK, w Stalowej Woli od stycznia pojadą za darmo. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Tylko w jednym z 6 miast prezydenckich naszego regionu pomyślano o paniach spodziewających się dziecka.

Stalowa Wola to jedyne miasto prezydenckie na Podkarpaciu, w którym władze zauważyły ciężarne kobiety. Przynajmniej jeśli chodzi o darmowe bilety za przejazd autobusami miejskimi. Niestety, w pozostałych pięciu miastach naszego regionu, kobiety w ciąży muszą płacić pełną kwotę biletu. W trzech miastach z bezpłatnych ulg przejazdowych mogą też korzystać działacze opozycji antykomunistycznej.

W Rzeszowie z bezpłatnych przejazdów autobusami MPK nie mogą skorzystać ani kobiety w ciąży, ani działacze opozycji antykomunistycznej. Takie rozwiązanie nie zostanie wprowadzone, mimo że uczniowie mogą po mieście jeździć za darmo. Również w Krośnie nie rozważano możliwości jazdy za darmo dla kobiet, które spodziewają się dziecka, ani dla opozycjonistów z okresu lat 80. W Przemyślu natomiast już od kilku lat działacze opozycyjni stanu wojennego jeżdżą za darmo po mieście.

– Kobiety w ciąży w Przemyślu nie korzystają z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską – mówi Agata Czereba, rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla. – W przyszłości jednak radni mogą rozważyć dla nich uprawnienia do takiej ulgi.

Jak nas poinformował Wojciech Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu, nikt dotąd nie zgłosił wniosku o wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami miejskimi dla kobiet w ciąży. Pomyślano natomiast o działaczach opozycji antykomunistycznej z lat 1956-89 i w 2020 roku w Tarnobrzegu będą oni mogli skorzystać z 50-procentowych ulg od ceny biletu. W Mielcu natomiast, jak nam przekazała Marietta Mateja-Nowak, rzecznik prasowy prezydenta Mielca, nie są prowadzone działania w sprawie bezpłatnych przejazdów dla kobiet spodziewających się dziecka, ani dla działaczy opozycji antykomunistycznej.

Teraz ciężarne mieszkanki z Rzeszowa, Krosna, Przemyśla, Tarnobrzega i Mielca oczekują od prezydentów, że wezmą przykład ze Stalowej Woli i wprowadzą bezpłatne przejazdy autobusami miejskimi. 

W Stalowej Woli od początku 2020 r. władze miasta wprowadzą całkowicie darmowe przejazdy autobusowe dla kobiet w ciąży. Z takiej samej ulgi skorzystają też działacze opozycji antykomunistycznej. O tych ulgach zdecydowali stalowowolscy radni miejscy. W przypadku ciężarnych kobiet wystarczy mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, żeby skorzystać z możliwości darmowego przejazdy autobusami Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli.

– Ulgi dla kobiet w ciąży umożliwia paniom nie tylko dojazd do lekarza, ale też mogą skorzystać ze wszystkich innych usług publicznego transportu – stwierdził Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Uchwała dotyczy też działaczy opozycji antykomunistycznej, których w mieście jest 45. Oni również od początku przyszłego roku będą jeździć za darmo autobusami miejskimi.

Mariusz Andres

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Magdalenarechotnik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magdalena
Gość
Magdalena

A niby dlaczego kobiety w ciazy maja mieć darmowe bilety? Z kolei ja, jako kobieta nieciezarna, mam to zapewne pokryc kosztem podwyzszonej ceny biletow. Tak samo zreszta jak z darmowa komunikacja miejska dla uczniow – jak to ma ich niby zachecac do aktywnosci fizycznej i zastapienia jazdy autobusem spacerem badź rowerem???

rechotnik
Gość
rechotnik

Za komuny kazdy kto nalezal do Solidarnosci byl dzialaczem opozycji antykomunistycznej.
A nalezeli wszyscy do Solidarnosci, nawet ci co byli czlonkami PZPR.
Tak wiec dopiero ci co urodzili po roku 1989 beda placic za bilety ale pod warunkiem ze nie beda mieli zaswiadczenia od lekarza ze sa w ciazy !