Debatowali o zmianach w komunikacji miejskiej

- Jeżeli spotka was jakaś nieprzyjemna sytuacja spowodowana negatywnym zachowaniem kierowcy, należy napisać skargę do mnie lub dyrektora MPK, wskazując dokładnie dzień, godzinę, linię oraz numer boczny autobusu - mówił Dziągwa. - Taki kierowca może za karę zostać przeniesiony np. do mycia autobusów - dodał. Fot. Blanka Szlachcińska
– Jeżeli spotka was jakaś nieprzyjemna sytuacja spowodowana negatywnym zachowaniem kierowcy, należy napisać skargę do mnie lub dyrektora MPK, wskazując dokładnie dzień, godzinę, linię oraz numer boczny autobusu – mówił Dziągwa. – Taki kierowca może za karę zostać przeniesiony np. do mycia autobusów – dodał. Fot. Blanka Szlachcińska

RZESZÓW. Młodzi narzekali na spóźniające się autobusy, nieuprzejmych kierowców, wakacyjny chaos komunikacyjny oraz konieczność kupowania biletów miesięcznych różnych przewoźników.

„Komunikacja miejska – ale jaka?” tak zatytułowana debata, która odbyła się 14 listopada w VIII LO w Rzeszowie, rozpoczęła funkcjonowanie „Podkarpackiego centrum debaty młodzieżowej”. W dyskusji udział brali uczniowie rzeszowskich liceów, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Chwilami było dość ciekawie. Zwłaszcza w momentach, kiedy jeden z uczniów atakował słownie radną PiS, a nauczycielka szkoły zasugerowała dyrektorowi ZTM, że chyba nie lubi kobiet, skoro wśród 360 kierowców przeważają mężczyźni.

W czwartek o komunikacji miejskiej mówili Łukasz Dziągwa, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, Krystyna Wróblewska, rzeszowska radna (PiS) oraz Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący rzeszowskiej Rady Miasta (SLD). Czego można było się dowiedzieć? Między innymi tego, że w szczytowych godzinach na ulice wyjeżdża 150 autobusów, które w ciągu dwóch dni wykonują trasę liczącą 40 tys. km.

– Roczna praca przewozowa kosztuje powyżej 60 mln zł – mówił Dziągwa. – W tym roku postawiliśmy sobie za cel, żeby wpływy z biletów wyniosły 32 mln zł, czyli połowę pokrywa budżet miasta, a więc my wszyscy – dodał.

Dziągwa zapowiedział też, że w czerwcu przyszłego roku na przystankach pojawią się 73 tablice elektroniczne, a w październiku kolejne 60. Do tego pasażerowie będą mogli korzystać z 79 automatów sprzedających bilety, które pojawią się m.in. w najnowszych autobusach. ZTM myśli też o zakupie autobusów o długości 18,5 metra oraz 15-metrowych, które będą obsługiwały szybkie linie. Dyrektor wspomniał, że chodzi o „18”, „19” i być może „0”.

– Chcemy, żeby te linie miały buspasy oraz sterowniki na światłach, które dadzą im pierwszeństwo na skrzyżowaniach – zapowiadał Dziągwa. Była mowa o konieczności współpracy z gminami, z którymi ZTM nie ma porozumienia, oraz o ulgach, które nie będą obejmowały uczniów mieszkających poza Rzeszowem.

Debata zakończyła się stworzeniem apelu do wójtów i burmistrzów gmin ościennych Rzeszowa o podpisanie z władzami miasta porozumień finansowych mających na celu zabezpieczenie ulgowych przejazdów rzeszowską komunikacją miejską także dla młodzieży z tych gmin.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hijena
hijena
7 lat temu

Panie Dziągwa po co nowe autobusy ,skoro sprawne przegubowce stoją zarosnięte pokrzywami?2.na ciul kupowano te krótkie karawany?Powiedz pan co to byli za doradcy?

hijena
hijena
7 lat temu

ale dlaczego w dyskusji nie brał udziału najnowszy nabytek ZTMu wybitny znawca tematu komunikacji miejskiej p.dyrektor Kowalska?

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no i jak zwykle ; bicie piany/ wnioski/ obiecanki/ wizje/ opowiadania ; co to będzie- jak to będzie- innowacje; automaty/ tablice / światła na skrzyżowaniach itp
– a od jutra dalej wszystko po staremu.

ana
ana
7 lat temu

i tak bez konca: beda debatowac, ględzic, pier…….ić a i tak nic nie wymysla

lolek
lolek
7 lat temu

PANIE -SZEF ZTM do NORWEGI p.brakuje na te chwile poczucia humoru! bo jest PAN w 4 świecie pomijając wszelakie kraje afrykańskie-niech PAN pojedzie do np.NORWEGII pan się trochę podszkoli w organizowaniu komunikacji miejskiej-przy okazyji jakiś renifer na Świeta paczkę dostarczy-to tak na przyszłość bo CZAS NAGLI-może PAN sie przejedzie autobusem zapnie identyfikator np firma która liczy dusze a jak PANA poznają to napewno bedzie-sie działo!!-no bo co?pan może???