Dębica niemalże bankrutem!

 

Zadłużenie ratusza jest gigantyczne i tak naprawdę trudne do określenia.

DĘBICA. Ani radni, ani burmistrz. Nikt w ratuszu nie poczuwa się do odpowiedzialności.

Samorząd Dębicy z zawrotną prędkością zbliża się do stanu niewypłacalności. Zadłużenie miasta jest gigantyczne i tak naprawdę trudne do określenia. Optymiści twierdzą, że długi stanowią 49 proc. budżetu, inni, że 59 proc.

Sęk w tym, że wszyscy w ratuszu widzą problem, ale nikt nie poczuwa się do winy. Radni oskarżają się nawzajem, a burmistrz Paweł Wolicki mówi o “trupach w szafie”, które zostawili jego poprzednicy.

Tymczasem, radni miejscy zdecydowali o zaciągnięciu kolejnego kredytu. Tym razem w wysokości 3,8 mln zł, który z odsetkami będzie kosztował miasto 5,2 mln zł. Dług ma być spłacany przez najbliższe 9 lat, a najwyższe raty (800 tys. zł) dotyczą lat 2019-20.

Długi urzędników spłacać będą przyszłe pokolenia

– To kuriozum – irytuje się radny PO Jarosław Śliwa. – Cały ciężar przesunięto na bardzo odległe lata. Nie można prowadzić takiej polityki. Nasze długi będą spłacać przyszłe pokolenia – grzmi Śliwa. Nie mniej oburzony taką strategią miasta jest inny radny PO Roman Roztoczyński. – Który to z kolei kredyt? Miał być “mądry program dla Dębicy”. Gdzie on jest? Zróbmy w końcu jakieś oszczędności, choćby w oświacie, czy spółkach miejskich.

Swoje oburzenie postanowiła wyrazić też radna Renata Barszcz. – Bierzemy drogie kredyty, na który nas nie stać – twierdzi. – A przecież nie wyczerpalibyśmy wszystkich możliwości szukania pieniędzy m.in. poprzez oszczędności. W poprzedniej ekipie władz miasta był jeden zastępca burmistrza. Teraz powróciło stare – dodaje Barszcz.

Nie o to chodzi, by tonąć razem

Słowa wieloletniej radnej zirytowały Stefana Bieszczada, szefa Rady Miasta. – To nie kto inny, jak pani Barszcz w ub. kadencji miała bardzo duży wpływ na kreowanie polityki finansowej miasta. Dziś ją krytykuje – wytyka Bieszczad. – Ja także demagogicznie mogę się nie zgodzić na ten kredyt i będziemy tonąć razem w tym mieście. Ale to nie o to chodzi.    Wtórowali mu radni PiS. – Szkoda, że pani Barszcz nie zajęła się finansami miasta 8, 10 i 14 lat temu, kiedy zaciągano wysokie kredyty. W ub. kadencji zablokowała sprzedaż żwirowiska, kiedy była na to najlepsza koniunktura – wyliczał Jerzy Gągała. Z kolei Andrzej Bal wytknął radnej ogromną liczbę marketów. – Ile dziś mamy z tego pieniędzy? – pyta.

Trupy w szafie burmistrza Wolickiego

Burmistrz Paweł Wolicki uważa, że winę za długi miasta ponoszą jego poprzednicy.
Mamy teraz do zapłacenia milion złotych wyroku sądowego za to, że w latach 2002-06 bezprawnie sprzedawano mienie. To w sumie ok. 2 mln zł, które koniecznie musimy zapłacić wojsku za to, że podjęto bardzo błędną decyzję. A do tego tych pieniędzy nie uwzględnił w tegorocznym budżecie mój poprzednik. I takich “trupów w szafie” znajdę dziś wiele.

– Tegorocznego budżetu nie dało się inaczej skonstruować – ripostuje radna Joanna Ożóg. – Burmistrz Wolicki zostawił przeinwestowane i maksymalnie zadłużone miasto. Nie twierdzę, że wszystko co zostało zrobione było złe. Bo nie w tym rzecz.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pańskie Oko
Pańskie Oko
8 lat temu

Mam pomysł: sprzedać budynek Urzędu Miasta Brzostowskiemu na hotel. Urząd pod namioty lub do zciśniętego budynku Starostwa /hotel Lipsk/. Brzostowski z hotelu będzie spłacał długi.
A co!

Karol
Karol
9 lat temu

Nie mam wnuków.
Czy to znaczy, że dług będę musiał spłacać sam?
Osobiście?
To ile lat będę musiał żyć?
Muszę zapytać mojego lekarza co mam zażywać, żeby ten dług spłacić.

rptoieo
rptoieo
9 lat temu

Kiedy miasto jest dość mocno zadłużone trzeba zacząć oszczędzać -ostatnio bylo tak w PRL i nigdy wiecej sie nie powtorzy.Cala para idzie w wyplaty, tymczasem jakosc robot jest prosta, sa przy tym rozgrywki poza praca.Proste porownanie, po co przy urzedzie miejskim budowano posag katolicki, relatywnie drogi, jezeli pomoc w tym samycm czasie po powodzi, jednorazowym wydarzeniu losowym byla nikla ?Nie podwazam takiego pomnika w ogole, tylko moglby powstac w bardzo dobrej sytuacji finansowej, w atmosferze pluralizmu i stosownym miejscu.