Deklarację śmieciową wypełni zarządca spółdzielni

Mieszkańcy bloków nie muszą sami wypełniać deklaracji śmieciowych. Zastępuje ich w tym zarządca spółdzielni. Fot. Wit Hadło
Mieszkańcy bloków nie muszą sami wypełniać deklaracji śmieciowych. Zastępuje ich w tym zarządca spółdzielni. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Jeżeli administracja osiedlowa poda dane niezgodne ze stanem faktycznym, to lokator może je poprawić.

Lokatorzy mieszkający w blokach nie muszą sami wypełniać deklaracji śmieciowych. Zrobią to za nich zarządcy spółdzielni, którzy na podstawie ewidencji wypiszą, ile osób mieszka w danym lokalu.

Do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta do 20 czerwca muszą być przekazane informacje ile osób mieszka w domach i mieszkaniach, a także czy będą segregować śmieci. Jeżeli zadeklarują się, że będą to robić, to zapłacą mniej za wywóz śmieci.

Do naszej redakcji zadzwonili czytelnicy, właściciele lokali w blokach, z pytaniem czy sami muszą wypełniać 10-stronicowe deklaracje, czy zajmie się tym spółdzielnia. Z władzami miasta spotkali już się prezesi spółdzielni mieszkaniowych i już wiedzą, jakie czekają ich zadania w związku z nowymi zasadami gospodarowania śmieciami.

– Zarządca spółdzielni wypełni za lokatora deklaracje śmieciową – poinformowała Beata Żmuda ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Projektant” w Rzeszowie. – Jeżeli ktoś nie zgodzi się z danymi, które przedstawimy, to naniesiemy korektę.

Spółdzielniom, jak też właścicielom domów, pozostało niewiele, bo tylko 8 dni na wypełnienie deklaracji śmieciowych. Zarządcom spółdzielni śpieszy się, bo jeżeli nie zdążą, to poniosą odpowiedzialność karno-skarbową.

W najgorszej sytuacji są właściciele domów, którzy nie dość, że zapłacą znacznie więcej za wywóz śmieci niż lokatorzy w blokach, to jeszcze muszą sami wypełniać formularze „śmieciowe”.

Deklaracje śmieciowe można składać w Wydziale Gospodarki Komunalnej przy ul. Hanasiewicza 10 oraz w czterech centrach handlowych. Czytelnicy, którzy dzwonili do redakcji narzekali, że wzory deklaracji śmieciowych są za obszerne i trzeba tam wpisać wiele informacji. Jednak w każdym punkcie obsługi mieszkańców urzędnicy pomagają wypełnić formularze.

Mariusz Andres

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hejhotralala Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hejhotralala
Gość
Hejhotralala

I spółdzielnia za mnie zdecyduje, czy będę segregować śmieci, czy też wrzucać w jeden kubeł?