Developres realizuje plan

Siatkarki Developresu Rzeszów cieszą się z awansu do I ligi. Fot. Wit Hadło

SIATKÓWKA KOBIET. Rzeszów na zapleczu ekstraklasy, a Krosno wciąż ma na to spore szanse.

Siatkarki Developresu po roku gry na boiskach II ligi wywalczyły awans na zaplecze ekstraklasy. W finałowym turnieju rozgrywanym w Rzeszowie zespół prowadzony przez trenerski duet Tomas Kamuda, Jan Such wygrał dwa mecze i obok najlepszego w turnieju zespołu Zawiszy Sulechów awansował klasę wyżej.

Turniej cieszył się sporym zainteresowaniem kibiców. Spotkania w hali IV LO w Rzeszowie regularnie obserwowało około 400 widzów, co tylko świadczy, że w stolicy Podkarpacia jest zapotrzebowanie na żeńską siatkówkę. Organizacja turnieju stała na wysokim poziomie, który nie zawsze utrzymują m.in. kluby PlusLigi.

Rywalizację o awans na zaplecze Orlen Ligi rzeszowianki rozpoczęły niefortunnie od porażki z ekipą Zawiszy. Drużyna z Sulechowa, która w tym sezonie przegrała tylko jeden mecz, bardzo poważnie podeszła do turnieju w Rzeszowie i przyjechała dwa dni przed jego rozpoczęciem. Do półfinału w Krośnie siatkarki Zawiszy przystąpiły niemal z marszu, co kosztowało ich porażkę z Karpatami. Tym razem tego błędu już nie popełniły i wypunktowały przeciwnika. Kto wie, jak potoczyłby się losy inauguracyjnego pojedynku Developresu z Zawiszą, gdyby nie błąd sędziów, którzy przy stanie 1-2 i 20:22 nie zauważyli asa serwisowego gospodarzy. Developres w tym pojedynku generalnie spisał się grubo poniżej oczekiwań, a najbardziej szwankowała zagrywka. Zespół z Rzeszowa zaczął więc turniej od porażki, podobnie jak to miało miejsce w półfinale w Częstochowie, ale później powtórzył się tamten scenariusz.

Patent na Karpaty
Do kolejnego pojedynku z Karpatami ekipa trenera Kamudy przystąpiła z nożem na gardle, ale bardzo dobrze poradziła sobie z presją. W piątek rzeszowianki zjadły nerwy. Popełniały sporo błędów, wstrzymywały rękę w ataku, a do tego szwankował blok i rozegranie. W pojedynku z Karpatami tremy nie było już widać i efekt punktowy był widoczny niemal w momencie. Developres w efektownym stylu wypunktował zespół z Krosna, choć w II secie walka rozgorzała na całego. Zresztą od pewnego czasu Developres ma patent na Karpaty, z którymi wygrał ostatnie cztery mecze z rzędu (przegrał tylko w sezonie zasadniczym).

Zespół trenera Dominika Stanisławczyka w niczym nie przypominał tego z pojedynku z Politechniką, czy z półfinału sprzed dwóch tygodni. – Zagrywka, która przez cały sezon była naszym atutem zupełnie dziś nie funkcjonowała. Rywalki bardzo dobrze czytały nasza grę i mieliśmy problemy z skończeniem ataków – mówił Dominik Stanisławczyk, szkoleniowiec Karpat, którego zespół spisał się bardzo słabo, a Developres wyszedł na boisko odmieniony.

Szansa dla Krosna
W niedzielę rzeszowianki w efektowny sposób przypieczętowały awans do I ligi, natomiast Karpaty, chcąc zagrać na zapleczu ekstraklasy, musiały bez starty seta ograć ekipę z Sulechowa. Nadziej prysły już po inauguracyjnej partii. Zespół z Krosna ma jednak spore szanse na grę w I lidze w miejsce jednego z dotychczasowych uczestników, który z powodów finansowych zamierza się wycofać. Sprawa ma się rozstrzygnąć w tym tygodniu.

WYNIKI

DEVELOPRES Rzeszów – ZAWISZA Sulechów 1-3 (20:25, 22:25, 25:19, 24-26)
DEVELOPRES: Cieśnik, Olszówka, Adamska, Warzocha, Szeremeta, Filipowicz oraz Pyrć (libero), Peret (libero), Grzelak, Wilk.
ZAWISZA: Ciechnowska, Kocemba, Placek, Banecka, Ganszczyk, Wellna, Rzepnikowska oraz (libero), Kucharska, Wodrowska. Witkowska

PWSZ KARPATY MOSIR Krosno – POLITECHNIKA Częstochowska 3-1 (28:26, 25:22, 23:25, 25:12)
POLITECHNIKA: Jędrys-Szynkiel, Migoń, Siuda, Olczyk, Stępień, Mroczek oraz Bąkowska (libero), Kostiuk, Pabian, Kubik, Kosmala.
KARPATY: Paluch, Beda, Dziadosz, Perlińska, Nadziałek, Grzegorczyk oraz Bielecka (libero), Wilk, Halasz, Witkoś.

DEVELOPRES Rzeszów – PWSZ KARPATY MOSiR Krosno 3-0 (25:17, 26:24, 25:22)
DEVELOPRES: Cieśnik, Olszówka, Adamska, Warzocha, Szeremeta, Filipowicz oraz Peret (libero), Myjak, Grzelak.
KARPATY: Paluch, Beda, Dziadosz, Perlińska, Wilk, Grzegorczyk oraz Bielecka (libero), Czarnowska, Witkoś, Dziadosz

DEVELOPRES Rzeszów – POLITECHNIKA Częstochowska 3-0 (25:16, 25:18, 25:12)
DEVELOPRES:
Cieśnik, Olszówka, Adamska, Warzocha, Szeremeta, Filipowicz oraz Peret (libero), Wilk
POLITECHNIKA:
Jędrys-Szynkiel, Migoń, Siuda, Olczyk, Stępień, Kosmala oraz Bąkowska (libero), Kostiuk, Kubik

PWSZ KARPATY MOSiR Krosno – ZAWISZA Sulechów 2-3 (18:25, 25:17, 25:20, 21:25, 11:15)
KARPATY:
Paluch, Beda, Dziadosz, Perlińska, Dziadosz, Grzegorczyk oraz Bielecka (libero), Halasz, Czarnowska, Witkoś, Sieradzka.
ZAWISZA:
Placek, Ganszczyk, Banecka, Kocemba, Wellna, Ciechnowska oraz Rzepnikowska (libero), Wodrowska, Witkowska. Kucharska

ZAWISZA Sulechów – POLITECHNIKA Częstochowska 3-0 (25:19, 25:12, 31:29)

1.         Zawisza          3          6          9-3
2.         Developres      3          5          7-3
3.         Karpaty           3          4          5-7
4.         Politechnika    3          3          1-6

Nagrody indywidualne

MVP turnieju – Magdalena Olszówka (Developres), najlepiej blokująca: Kamila Ganszczyk (Zawisza); atakująca: Paula Szeremeta (Developres), rozgrywająca: Izabela Placek (Zawisza); libero: Żaneta Rzepnikowska (Zawisza). Najlepsze w poszczególnych zespołach – Zawisza: Kamila Ganszczyk; Karpaty: Joanna Paluch; Developres: Barbara Adamska; Politechnika: Wiesława Siuda.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o