Diety podzielą radnych Przemyśla?

PRZEMYŚL. Radni koalicji rządzącej chcą zniesienia dodatku za pracę w nadprogramowych komisjach

Zero kasy za pracę w dodatkowych komisjach i „ucywilizowanie” usprawiedliwień nieobecności na sesjach Rady i obradach komisji – tego chcą radni koalicji rządzącej w Przemyślu, czyli Platformy Obywatelskiej i Regia Civitas. Opozycji pomysł się nie podoba.

Zgodnie z przepisami radny dostaje dietę w wysokości połowy zeszłorocznej średniej krajowej. O połowę diety „szarego” radnego wyższa jest ta dla przewodniczącego rady, a o 35 proc. jego zastępcy. Za przewodniczenie komisji stałej, których jest siedem, radny dostaje ¼ diety, z wyjątkiem sytuacji, gdy komisją kieruje przewodniczący rady, albo jego zastępca. Każdy radny ma obowiązek pracy w dwóch stałych komisjach i za to nie otrzymuje dodatkowych gratyfikacji.

– Tu nic się nie zmienia – podkreśla Jerzy Krużel, szef klubu PO w przemyskiej Radzie Miejskiej. – Chcemy zniesienia dodatku za pracę radnych w nadprogramowych komisjach Rady – wyjaśnia. Dotychczas bowiem każdy radny, który podjął się pracy w trzech, albo więcej komisjach dostawał za to dodatkowe pieniądze: 15 procent diety. Koalicja PO-Regia Civitas ma zamiar z tym skończyć. – Oczywiście w naszym projekcie uchwały nie ma zakazu pracy w więcej niż dwóch komisjach- tłumaczy Krużel. – Będzie można pracować, ale społecznie. To przyniesie spore oszczędności – dodaje.

Zdaniem Wiesława Morawskiego, szefującego klubowi Regia Civitas odebranie radnym zasiadającym w nadprogramowych komisjach 15-procentowego dodatku jest bardzo potrzebne. – Dotychczas nie było praktycznie żadnej różnicy pomiędzy kwotą, jaką otrzymuje przewodniczący rady i jego zastępca, a zwyczajnym radnym – zauważa.- Naszym zdaniem powinno się to zmienić. Morawski podkreślił też, że czas na „ucywilizowanie” usprawiedliwiania nieobecności radnych na sesjach rady i posiedzeniach komisji. – Dotychczas odbywało się to delikatnie mówiąc, różnie – stwierdza szef klubu Regia Civitas. – Chcemy, by nieobecność trzeba było zgłaszać wcześniej, a o usprawiedliwieniu jej decydował przewodniczący Rady, albo odpowiednio, komisji – dodaje.

Trzeba przyznać, że takie założenia są mobilizujące dla radnych, bo za nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniu komisji traci się ćwierć diety, a za takową absencję na sesji Rady, połowę. Projekt uchwały ma „wejść” na najprawdopodobniej najbliższą sesję Rady. Już zapowiada się ostra polemika.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments