Dla zwykłego kierowcy

64. salon samochodowy we Frankfurcie. Koniec września to tradycyjnie czas salonu samochodowego w Paryżu lub we Frankfurcie. W tym roku wypada kolej na Frankfurt, więc dużo nowości przygotowały firmy niemieckie.

Ostanie salony samochodowe odbywały się pod znakiem samochodów ekologicznych, elektrycznych i prototypów. Mało było nowości wśród aut seryjnych, które wkrótce pojawiają się na drogach. Natomiast Frankfurt jest pod tym względem zupełnie inny. Jest bardzo dużo nowości, które niebawem będzie można zobaczyć i kupić w naszych salonach. Na tegorocznym salonie zjawiło się 900 wystawców z 30 krajów. Wielkim nieobecnym jest szwedzki Saab, przeżywający ogromne kłopoty finansowe. Marka ta kilka miesięcy temu zawiesiła produkcję. Niestety dużymi krokami chyli się ku upadkowi i chyba nie będzie w stanie podnieść się z zapaści.

Auta miejskie
W segmencie miejskich samochodów nas, Polaków najbardziej interesowała premiera nowej pandy, która, niestety, nie będzie już produkowana w naszym kraju. Stylistycznie auto nawiązuje do poprzedniej generacji. Nadwozie zyskało tylko nieco krągłości. Zupełnie nowe jest wnętrze, bardzo oryginalne, nieco przeładowane, w którym dominują kwadraty i prostokąty. Do napędu posłużą silniki 2- i 4-cylindrowe. Fiat przygotował również inne nowości. Są to produkowane w Polsce lancia ypsilon oraz sportowe wersje fiata 500 z silnikiem o mocy aż 180 KM.

Do ważniejszych premier wśród małych aut należy zaliczyć także VW up!, czyli następcę niezbyt popularnego lupo. Auto ma 3,5 m długości, ciekawą stylistykę, mieści 4 osoby i napędzane jest silnikiem 3-cylindrowym o mocy 60 lub 75 KM.

Kompakty
W klasie kompaktów również zapowiadają się ciekawe lata. Opel przedstawił piękną i dynamiczną astrę GTC, czyli sportową odmianę popularnego kompakta. Do wyboru silniki od 120 do 180 KM. Oprócz astry Opel pokazał nową zafirę oraz combo, do złudzenia przypominającego fiata doblo. Wyczekiwaną nowością była również honda civic. Poprzednia generacja z racji swojego wyglądu zyskała przydomek “ufo”, a nowa wersja utrzymana jest w tym samym, bardzo dobrze przyjętym stylu. Gama silników podobna, jakość ma być lepsza.
Równie ciekawie zapowiada się druga generacja Hunyadi-a i30. Auto ma naprawdę świetne nadwozie i jeśli będzie wykonane z lepszych materiałów jest w stanie narobić sporego zamieszania w Europie. Silniki od 100 do 140 KM.
Nowości nie zabrakło także na stoisku Skody. Tym razem jest to zapowiedź modelu missionL. Jest to auto wypełniające lukę pomiędzy octavią a fabią. Samochód ma pojawić się w sprzedaży na początku przyszłego roku. W tym czasie do sprzedaży powinna trafić także elektryczna octavia.
We Frankfurcie debiutuje również nowy VW betele. Trzecia generacja stylistycznie nawiązuje do poprzedniej wersji, ale nadal zawiera akcenty pierwszego modelu.
Klasa średnia
Toyota prezentuje zmodernizowanego avensisa. Nowy jest cały przód, nieco zmienione wnętrze i zmodernizowane silniki. Chevrolet poszerza gamę aut w Europie o model malibu. Zostanie on wprowadzony do sprzedaży w przyszłym roku i stanie się sztandarowym produktem koncernu.

SUV
Do ciekawszych premier należy zaliczyć mazdę CX-5, czyli kompaktowy crossover mający nawiązać walkę z europejską czołówką. Auto z dużą ilością nowinek technicznych zaprojektowane według filozofii Skyactiv. Renault prezentuje odświeżonego koleos-a, ale nadal ze względu na kontrowersyjną urodę auto to nie może liczyć na dużą sprzedaż. Po dłuższej przerwie powraca koreański SsangYong. Czy będzie to kolejny epizod, czy może powrót na stałe? Czas pokaże.

Dla krezusów
Również najbogatsi tego świata mają w czym wybierać i również co kupić. Dla posiadaczy grubego portfela jest nowy model Aston Martina V12 zagato, Bentley continental GTC, Ferrari 458 spider, Porsche 911, mercedes SLK 55 AMG, Jaguar C-X16, czy nowa linia S Audi z silnikami spalającymi o 25 proc. mniej paliwa. To dla przeżywających kryzys biznesmenów.
Oczywiście poza klasycznymi samochodami nie mogło zabraknąć również i prototypów, które są nierozerwalną częścią każdego salonu samochodowego. Można podziwiać futurystyczne wizje projektantów nieskrępowane bezwzględną ręką bezdusznego księgowego. Z całym szacunkiem dla wszystkich księgowych.

Grzegorz Burda

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.