Dlaczego Jan Paweł II nie został Santo subito?

Fot. PAP

WATYKAN. Na to pytanie odpowiada watykanista dziennika „La Stampa” Andrea Tornielli. Wielu dostojników pragnęło rzeczywiście natychmiastowego wyniesienia na ołtarze polskiego papieża.

Podpisy pod petycją do jego przyszłego następcy, jeszcze przed konklawe w 2005 roku, zaczął zbierać słowacki kardynał Jozef Tomko. Na ręce Benedykta XVI zaraz po wyborze złożył ją kardynał Camillo Ruini. Jednocześnie osobisty papieski sekretarz, arcybiskup Stanisław Dziwisz sugerował Benedyktowi XVI, by od razu kanonizował swego poprzednika.
W pierwszych tygodniach swego pontyfikatu Benedykt XVI poważnie rozważał prośbę o ogłoszenie Jana Pawła II natychmiast świętym. Byłoby to wydarzenie bezprecedensowe w czasach współczesnych. Niemiecki papież nie powiedział od razu „nie”, rozważał propozycję, wszystkie „za” i „przeciw”, radził się niektórych swych współpracowników z Kurii Rzymskiej.

Ostatecznie postanowił zgodzić się na szybkie otwarcie procesu beatyfikacyjnego uchylając wymóg oczekiwania 5 lat od śmierci kandydata na ołtarze. Zdecydował, że pierwszego stopnia, czyli beatyfikacji, nie należy omijać. Benedykt XVI pamiętał, że w czerwcu 2003 roku ówczesny watykański sekretarz stanu, kardynał Angelo Sodano napisał w imieniu Jana Pawła II list do niektórych kardynałów z Kurii Rzymskiej prosząc ich o opinię w sprawie możliwości natychmiastowego ogłoszenia świętą zmarłej w 1997 roku Matki Teresy z Kalkuty, z pominięciem beatyfikacji. Wówczas współpracownicy papieżowi takie rozwiązanie odradzili. Dlatego w październiku 2003 r. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.

Po wysłuchaniu rad niektórych współpracowników, Benedykt XVI postanowił kierować się właśnie tym przypadkiem.
Mimo to beatyfikacja Jana Pawła II zaledwie sześć lat po jego śmierci jest i tak wydarzeniem nadzwyczajnym. Od ponad tysiąca lat żaden papież nie wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

PAP, kp

do “Dlaczego Jan Paweł II nie został Santo subito?”

  1. AdriAN

    Ten za przeproszeniem „kardynał” jest bufonem.. Liczył na rezygnację Jana Pawła II ze Stolicy Piotrowej.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.