Dlaczego ludzie boją się wiatraków?

Mówiąc o podgrzewaniu atmosfery przez media, poseł PiS Zbigniew Chmielowiec miał na myśli tę właśnie oto publikację “Super Nowości”. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Społeczny Komitet Obrony Przed Elektrowniami Wiatrowymi zebrał już około dwa tysiące podpisów.

Lokalna władza zapewnia, że, dopóki nie będzie zgody społeczeństwa, farmy wiatrowe na terenie kolbuszowskiej gminy nie mają racji bytu. Ale mieszkańcy i tak wiedzą swoje. – Może i farm nie będzie, ale pojedyncze wiatraki już zaczynają budować – mówią, wskazując m.in. na Kolbuszową Górną i Werynię. Ludzie się zdeterminowani i najzwyczajniej w świecie wkurzeni. A władza obwinia za to oczywiście… dziennikarzy.

Po stronie mieszkańców, którzy nie godzą się na ustawienie wiatraków w pobliżu swych domów, są również księża. Kapłani na mszach św. apelują o składanie podpisów pod petycjami sprzeciwiającymi się budowom elektrowni wiatrowych na terenie gminy Kolbuszowa.

Komitet zbiera podpisy, a burmistrz obiecuje
Jak się okazuje, głos księży jest skuteczny, bo Społeczny Komitet Obrony Przed Elektrowniami Wiatrowymi zebrał już około dwa tysiące podpisów. Gros z tych autografów złożono pod kościołami, gdzie można również dostać ulotkę “Stop wiatrakom”. Nacisk społeczny jest wręcz ogromny. Nic więc dziwnego, że burmistrz Jan Zuba obiecuje: – Nie będzie “zielonego światła” dla farm wiatrowych, jeśli nie będzie na to zgody mieszkańców.

Fryc: – Nie ma takiego problemu
Słowa burmistrza potwierdza Józef Fryc, wiceszef Rady Miejskiej, a winę za całe zło, związane z wiatrakami, zrzuca na media. – Myślę, że łatwiej byłoby mieszkańcom żyć w całej naszej społeczności, gdyby każdy, kto pisze w różnych czasopismach, starał się to robić rzetelnie. Gdyby piszący zapytali mieszkańców, władzę administracyjną i uchwałodawczą, okazało by się, że problem jest minimalny, albo nie ma go wcale – dowodził Józef Fryc.

– Ja ze zdumieniem słucham wszystkich tych informacji, które są tak skrajnie nieprawdziwe, że wydaje mi się, że działam w innym środowisku i innej Radzie Miejskiej – kontynuował radny. – Komisja Finansowa w kwestii zasadniczej nie dyskutowała, a jedynie zezwoliła inwestorowi na przekonywanie ludzi do słuszności jego przedsięwzięcia, na takim etapie poprzestała. Nagle okazuje się, że powstaje wielki problem. Nie ma takiego problemu.

Chmielowiec: – Gazety podgrzewały atmosferę
W podobnym tonie wypowiadał się Zbigniew Chmielowiec, burmistrz Kolbuszowej w latach 1998-2005, a obecnie poseł PiS. – W demokracji można dyskutować, ale być może nie do końca szczęśliwe tytuły niektórych gazet niepotrzebnie podgrzewały atmosferę – mówił. – Ja nie będę zdradzał, jakie czasopisma mam na myśli, ale był taki nagłówek “Kolbuszowa kolebką wiatraków” chyba…, nie pamiętam. Wiem, że w tytule były trzy słowa – dodał.

Już spieszymy panu posłowi z pomocą. Chodziło mu o publikację “Super Nowości” z 1 sierpnia b.r. pt. “Kolbuszowa krainą wiatraków?”. W tekście tym przedstawiliśmy opinię na temat wiatraków Andrzeja Adamskiego, szefa tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a więc można rzec, niezależnego eksperta.

***
Tym razem obyło się bez personalnych ataków na dziennikarzy, emocjonalnych szantaży i żartów niskiego lotu. A niestety takie sytuacje w kolbuszowskim samorządzie miały miejsce. Oczywiście każdy urzędnik ma prawo do krytykowania mediów (nie jesteśmy świętymi krowami). Ważne jednak, żeby nie robić z tego “chamówy”.
Tu trzeba przyznać, że zarówno radny Fryc jak i poseł Chmielowiec zachowali się z kulturą. Inna sprawa, że w żaden sposób nie zgadzam się z ich opinią. Nie czuję się winnym nastrojom społecznym i nie widzę też takiej winy u innych dziennikarzy.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jola
jola
8 lat temu

A w Kamieniu ucichła sprawa z wiatrakami może zrezygnowali ? może wyskoczy Rysiu znienacka żeby zaskoczyć bezbronnych mieszkańców tej gminy, tam ksiądz nie powie słowa w obronie mieszkańców a nawet zbeszta protestujących i nazwie ich głupkami ,niestety tak ksiądz rożni się od Księdza.

elektryk wozkow akum
elektryk wozkow akum
8 lat temu

Nikt sie nie boi wiatrakow.
Tu chodzi o KASE !

zibil
zibil
8 lat temu

Sprawdza się hasło Kononowicza, nic nie będzie:):):):)