Dlaczego ropa nie tanieje?

Opr. graf. Mirosław Rykała

Na świecie ropa tanieje na łeb na szyje, polskie paliwa ani drgną.  

Ropa naftowa na światowych rynkach tanieje. Od marca cena baryłki spadła o 30 dolarów, jest to poziom najniższy od prawie półtora roku. Natomiast ceny na polskich stacjach w tym czasie rosły. Dopiero w ostatnich tygodniach  ceny zahamowały a w niektórych miejscach nieznacznie spadły.

Od czego zależy cena paliwa w Polsce? Polskie koncerny naftowe przetwarzające ropę na paliwa kupują surowiec w Rosji. Koncerny tłumaczą, że cena paliwa jest uzależniona od ceny ropy na rynkach oraz od kursu złotówki do dolara, bo dolarami płacimy Rosjanom za dostawy ropy.

Niezależnie od tego na jaki indeks cen ropy spojrzymy to okaże się, że ceny ropy spadły od marca o około 17 procent. Gdybyśmy światowy trend przymierzyli do naszego rynku  to okaże się, że ON powinien dziś kosztować. 4,81 zł za litr. Cena w marcu wynosiła 5,79 zł, po odjęciu 17 procent otrzymamy właśnie 4,81 zł.

To duże uproszczenie, bo z jednej baryłki ropy nie uzyskuje się jednej baryłki oleju napędowego. 1 baryłka to 158 litrów, z niej otrzymuje się około 37 litrów oleju napędowego, 71 litrów benzyny oraz  40 litrów innych produktów. Biorąc pod uwagę ile ropy powstaje z jednej baryłki cena surowca do produkcji litra oleju to 2,02 zł.

W każdym razie; porównując marcowe ceny ropy i kurs dolara do obecnego stanu, widać wyraźnie, że surowiec staniał o 17 procent. Natomiast dwa główne produkty uzyskiwane z ropy staniały zaledwie o niecałe 2 procent!

Trudno więc tłumaczyć polskim kierowcom obecne ceny paliw sytuacją na giełdach. Widać, że niezależnie od tego jak ceny kształtują się na świecie Polacy i tak tankują drogo. Jakby to nie wystarczało to okaże się, że w Rzeszowie mamy jedno z droższych paliw. Rzeszowianie tankują w podobnych cenach jak Warszawiacy. O ponad 10 groszy taniej można zatankować w Krakowie, Katowicach, Łodzi i Lublinie.

Ceny paliw to jednak nie tylko koszt produkcji, marża rafinerii i stacji paliw. To przede wszystkim podatki. W sumie zarówno w przypadku benzyny jak i oleju napędowego podatki to około  połowa tej kwoty jaką widzimy na słupkach cenowych. Akcyza, 23 procent VAT, opłata paliwowa. Do tego dochodzą tzw. parapodatki, czyli różne ukryte opłaty i koszty jakie ponosi zarówno producent paliwa jak i jego sprzedawca. Eksperci z Polskiej Izby Paliw Płynnych oceniają, że nawet 9 procent ceny to właśnie takie parapodatki.

***
O ile akcyzy rząd nie może zmniejszyć, bo nie pozwoli na to prawo Unii Europejskiej, to zarówno na podatek VAT jak i na różnego rodzaju obciążenia rząd ma wpływ. Trzeba tylko chcieć wpływać pozytywnie a nie płynąć z prądem.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jagusny
jagusny
8 lat temu

MAFIA! NIENORMALNY KRAJ ! PODDANI ZE WZROKIEM W ZIEMIE! NIEMOZNOSC NICZEGO LEPSZEGO! PARANOJA POLSKA!
(pozdrawiam tvn).

podatnik
podatnik
8 lat temu

Ludzie nalezy ostrozniej patrzyc na ceny na swiatowym rynku.
Cena ropy sie nie zmienia to DOLAR TRACI na wartosci. Cena ROPY w stosunku do wartosci zloa pozostaje TA SAMA !! Nalezy ciagle placic TAKA SAMA ilosc zlota za barylke ropy.
Ot i cala filozofia tego co sie dzieje. Zlotowka traci na wartosci to znaczy ze trzeba wiecej tych zlotowek dac za TEN SAM TOWAR.
Takie jest zycie i prawda o rynku i towarach na tym rynku.

Kaktusik
Kaktusik
8 lat temu
Reply to  podatnik

Oczywiście, że masz rację. Wytłumacz mi jednak jak to się dzieje, że litr gotowej benzyny w hurcie kosztuje 4.26 zł + 23% vat (0,98 zł) = 5,24 zł. cena na stacji 5,79 zł – 5,24 zł = 0,55 zł – i to jest marża stacji benzynowej. Więc kto najwięcej zarabia i robi nas w balona?? nie państwo kochani tylko sprzedawca końcowy czyli stacja benzynowa, która ponoć kiedyś zadowalała się marz w wysokości 10 gr.

aaaa
aaaa
8 lat temu

A to, że złotówka się osłabia to nie ma wpływu na cenę?!

ANDRZEJ
ANDRZEJ
8 lat temu

POnieważ kolesiostwo PeOwskie musi z czegoś żyć,dobrze się mają w tej swojej IIIPOstkomunie

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Brawo panie red. za treść tej informacji , która ma ciężko przebić się w mendiach publicznych. A jeśli coś przeniknie to jedynie to co napiszemy na forum.