Dlaczego samoloty omijają Rzeszów?

Tydzień temu rozpoczęto remont zachodniej końcówki pasa startowego w Jasionce. Fot. Mariusz Rams „EPRZ Spotters”

JASIONKA, RZESZÓW. Czy remont pasa startowego ograniczył pasażerskie latanie z Podkarpacia?

W ub. piątek pierwszy samolot z Londynu do Rzeszowa został skierowany do Warszawy. Dwa kolejne samoloty, jeden z Londynu, drugi z East Midlands, zamiast w Rzeszowie wylądowały w Krakowie. Pasażerów odlatujących do East Midlands i Londynu autokarem powieziono do Krakowa. Sytuacja powtórzyła się w sobotę i w niedzielę.

Oficjalną przyczyną przekierowania samolotów na inne lotniska była niska podstawa chmur. Jednak w piątek, w sobotę i w niedzielę pogoda w Krakowie była gorsza niż w Jasionce. Czy więc przyczyną nielądowania w Rzeszowie jest to, że ILS (System Lądowania według Przyrządów) aktualnie nie działa?

Tydzień temu rozpoczęto remont zachodniej, siedmiusetmetrowej części pasa startowego. Pozostała w użyciu prawie 2,5-kilometrowa część wystarcza do bezpiecznych lądowań i startów. Jednak precyzyjny system nadajników radiowych stał się bezużyteczny przy skróconym pasie. – Musieliśmy zrobić remont, bo na tym odcinku zniszczyły się płyty betonowe. A zaczęliśmy go teraz, żeby zdążyć przed sezonem letnim, kiedy to zwiększa się ruch pasażerski. Inwestycja pochłonie około 20 mln zł – mówi Łukasz Sikora, kierownik Zespołu Marketingu i Rozwoju Połączeń w Jasionce. – A obecny system ILS w Jasionce, nawet gdyby działał, przy takiej pogodzie nie poradziłby sobie z bezpiecznym naprowadzeniem samolotów. Mamy najsłabszy system. To system pierwszej kategorii, ale chcemy podwyższyć go do drugiej. W tym celu trzeba będzie przebudować światła nawigacyjne. Wtedy nie będzie problemu ze sprowadzeniem samolotów nawet przy takiej mgle jak obecna – dodaje Łukasz Sikora.

Jak długo potrwają utrudnienia?
W użyciu pozostały mniej dokładne radiolatarnia NDB (wskazująca pilotowi kierunek) i stacja DME (wskazująca odległość). Zmieniły się więc minimalne warunki atmosferyczne pozwalające na lądowanie w Rzeszowie. Przy w miarę dobrej pogodzie lotnisko działa normalnie. W trochę gorszej pilot może nie zdecydować się na lądowanie w Jasionce i leci do Krakowa lub Warszawy.

Synoptycy prognozują, że pochmurna aura utrzyma się do końca tego tygodnia, ale w poniedziałek np. samolot Lufthansy z Frankfurtu wylądował bez problemu. Zakończenie remontu pasa i ponowne uruchomienie systemu ILS powinno nastąpić w maju. Czy wtedy też całkowicie skończą się problemy z lądowaniami w Rzeszowie?

Krzysztof Propolski

do “Dlaczego samoloty omijają Rzeszów?”

 1. Moher

  Dlaczego samoloty omijają Rzeszów ? Hm, może dlatego, że tam nie można wylądować ? Najbliższe lotnisko znajduje się w Jasionce gm. Trzebownisko.

 2. Moher

  Nie przesadzałbym z tym lądowaniem „w Rzeszowie”. Póki co lotnisko znajduje się w miejscowości Jasionka w gminie Trzebownisko a nie w Rzeszowie.

 3. ROMAN

  przypomnę droga w Rzeszowie; 3200 x 45 metrów / remont pasa rozpoczęto w 2004- zakończono w 2005
  - i znowu remont ?

 4. pawel

  nie trzeba bylo dlugo czekac , Modlin mial byc podobno wyremontowany a tu trzeba bedzie poczekac do lata , ciekawie jak bedzie natym zadupiu w Jasionce , pytam sie gdzie sa loty do innych krajow i inne linie lotnicze oprocz Ryanaira ?

 5. clonx

  dziwne jest to ze remontują najnowszy odcinek pasa, ktory kilka lat temu został dobudowany do juz istniejacego i dzieki ktoremu przedluzono droge ladowania do 3200 metrów. najwyrazniej fuszerke Skanska odstawila. Prawie drugi Modlin

  • gość

   Jak piszesz to pisz prawdę.
   Remontowany jest :stary: odcinek pasa na kierunku 09 i na dodatek Skanska nic tam wcześniej nie robiła .
   ” A obecny system ILS w Jasionce, nawet gdyby działał, przy takiej pogodzie nie poradziłby sobie z bezpiecznym naprowadzeniem samolotów. Mamy najsłabszy system. To system pierwszej kategorii ”
   -następny :fachowiec się odezwał”
   ILS jest pierwszej kat. jak pozostałe w Polsce, jest teraz zawieszony ze względu na pracujące maszyny,a przy ILSie są mniejsze minima do lądowania :)

 6. Leon

  Coś czuję że ten remont tak „wypali” jak w Modlinie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.