Dlaczego samoloty omijają Rzeszów?

Tydzień temu rozpoczęto remont zachodniej końcówki pasa startowego w Jasionce. Fot. Mariusz Rams „EPRZ Spotters”

JASIONKA, RZESZÓW. Czy remont pasa startowego ograniczył pasażerskie latanie z Podkarpacia?

W ub. piątek pierwszy samolot z Londynu do Rzeszowa został skierowany do Warszawy. Dwa kolejne samoloty, jeden z Londynu, drugi z East Midlands, zamiast w Rzeszowie wylądowały w Krakowie. Pasażerów odlatujących do East Midlands i Londynu autokarem powieziono do Krakowa. Sytuacja powtórzyła się w sobotę i w niedzielę.

Oficjalną przyczyną przekierowania samolotów na inne lotniska była niska podstawa chmur. Jednak w piątek, w sobotę i w niedzielę pogoda w Krakowie była gorsza niż w Jasionce. Czy więc przyczyną nielądowania w Rzeszowie jest to, że ILS (System Lądowania według Przyrządów) aktualnie nie działa?

Tydzień temu rozpoczęto remont zachodniej, siedmiusetmetrowej części pasa startowego. Pozostała w użyciu prawie 2,5-kilometrowa część wystarcza do bezpiecznych lądowań i startów. Jednak precyzyjny system nadajników radiowych stał się bezużyteczny przy skróconym pasie. – Musieliśmy zrobić remont, bo na tym odcinku zniszczyły się płyty betonowe. A zaczęliśmy go teraz, żeby zdążyć przed sezonem letnim, kiedy to zwiększa się ruch pasażerski. Inwestycja pochłonie około 20 mln zł – mówi Łukasz Sikora, kierownik Zespołu Marketingu i Rozwoju Połączeń w Jasionce. – A obecny system ILS w Jasionce, nawet gdyby działał, przy takiej pogodzie nie poradziłby sobie z bezpiecznym naprowadzeniem samolotów. Mamy najsłabszy system. To system pierwszej kategorii, ale chcemy podwyższyć go do drugiej. W tym celu trzeba będzie przebudować światła nawigacyjne. Wtedy nie będzie problemu ze sprowadzeniem samolotów nawet przy takiej mgle jak obecna – dodaje Łukasz Sikora.

Jak długo potrwają utrudnienia?
W użyciu pozostały mniej dokładne radiolatarnia NDB (wskazująca pilotowi kierunek) i stacja DME (wskazująca odległość). Zmieniły się więc minimalne warunki atmosferyczne pozwalające na lądowanie w Rzeszowie. Przy w miarę dobrej pogodzie lotnisko działa normalnie. W trochę gorszej pilot może nie zdecydować się na lądowanie w Jasionce i leci do Krakowa lub Warszawy.

Synoptycy prognozują, że pochmurna aura utrzyma się do końca tego tygodnia, ale w poniedziałek np. samolot Lufthansy z Frankfurtu wylądował bez problemu. Zakończenie remontu pasa i ponowne uruchomienie systemu ILS powinno nastąpić w maju. Czy wtedy też całkowicie skończą się problemy z lądowaniami w Rzeszowie?

Krzysztof Propolski

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
czytelniczkarafałMoheresquegość Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Moher
Gość
Moher

Dlaczego samoloty omijają Rzeszów ? Hm, może dlatego, że tam nie można wylądować ? Najbliższe lotnisko znajduje się w Jasionce gm. Trzebownisko.

czytelniczka
Gość
czytelniczka

Dlatego,ze w Brzozowie zamiast obwodnicy wybudowali lotnisko ,i tu będą lądować samoloty i inne ufa.

Moher
Gość
Moher

Nie przesadzałbym z tym lądowaniem „w Rzeszowie”. Póki co lotnisko znajduje się w miejscowości Jasionka w gminie Trzebownisko a nie w Rzeszowie.

ROMAN
Gość
ROMAN

przypomnę droga w Rzeszowie; 3200 x 45 metrów / remont pasa rozpoczęto w 2004- zakończono w 2005
– i znowu remont ?

pawel
Gość
pawel

nie trzeba bylo dlugo czekac , Modlin mial byc podobno wyremontowany a tu trzeba bedzie poczekac do lata , ciekawie jak bedzie natym zadupiu w Jasionce , pytam sie gdzie sa loty do innych krajow i inne linie lotnicze oprocz Ryanaira ?

clonx
Gość
clonx

dziwne jest to ze remontują najnowszy odcinek pasa, ktory kilka lat temu został dobudowany do juz istniejacego i dzieki ktoremu przedluzono droge ladowania do 3200 metrów. najwyrazniej fuszerke Skanska odstawila. Prawie drugi Modlin

gość
Gość
gość

Jak piszesz to pisz prawdę.
Remontowany jest :stary: odcinek pasa na kierunku 09 i na dodatek Skanska nic tam wcześniej nie robiła .
” A obecny system ILS w Jasionce, nawet gdyby działał, przy takiej pogodzie nie poradziłby sobie z bezpiecznym naprowadzeniem samolotów. Mamy najsłabszy system. To system pierwszej kategorii ”
-następny :fachowiec się odezwał”
ILS jest pierwszej kat. jak pozostałe w Polsce, jest teraz zawieszony ze względu na pracujące maszyny,a przy ILSie są mniejsze minima do lądowania :)

esque
Gość
esque

fachowiec. kierunek 09 jest nowszy. gdy przedluzano pas tylko w tym kierunku bylo to mozliwe, bo z drugiej strony zawsze szła droga na Lublin;]

rafał
Gość
rafał

Najnowsza dobudowana część pasa jest na kierunku 27 czyli od strony wschodniej.

Leon
Gość
Leon

Coś czuję że ten remont tak „wypali” jak w Modlinie.