Dlaczego ten ośrodek stoi pusty?

Budowa tego obiektu zdrowia kosztowała 1,5 mln zł. Przygotowano tam gabinety dla lekarzy, o których prosili mieszkańcy. Pomieszczenia te jednak stoją puste. Fot. Paweł Galek

Mijają lata, a budynek gminnego ośrodka zdrowia w Cmolasie wciąż stoi pusty. Niepokoi to mieszkańców, którzy liczyli na lepszą opiekę zdrowotną. To także problem dla gminy, która wyłożyła na to konkretne pieniądze. Budowa obiektu kosztowała 1,5 mln zł. Co miesiąc trzeba też płacić za konserwację, ogrzewanie, ubezpieczenie itd.

W Cmolasie funkcjonuje już ośrodek zdrowia. Podlega on Szpitalowi Powiatowemu w Kolbuszowej. Świadczone są tam usługi z zakresu podstawowej opieki medycznej. Nowa przychodnia nie miała być konkurencją dla tego podmiotu, tylko uzupełniać jego ofertę.

Teraz trzecie podejście

Plany były ambitne. Mówiło się o sprowadzeniu do Cmolasu lekarzy, o których prosili mieszkańcy, w tym m.in.: pediatry, stomatologa, ginekologa czy rehabilitanta. O rozmachu przedsięwzięcia świadczyła spora powierzchnia użytkowa obiektu (450 mkw.). Na parterze ośrodka przygotowano miejsce dla pięciu gabinetów lekarskich, a na parterze dla sześciu.
Budynek jednak stoi pusty. Co prawda, niespełna dwa lata temu gmina podpisała umowę z jedną z firm medycznych, ale po pół roku porozumienie to rozwiązano. W drugim przetargu w ub.r. nie wpłynęła już żadna oferta. Teraz ma być trzecie podejście.

Może jednak coś innego?

Radna Bernadetta Wolak-Posłuszny uważa, że pusty obiekt oznacza brak w budżecie gminy dodatkowych 60 tys. zł tytułem wynajmu. – Jeżeli nie ma chętnych podmiotów medycznych, to może należałoby zmienić profil działalności tego budynku
– proponuje.
– Jeśli w najbliższym przetargu nie uda nam się uruchomić tego ośrodka zdrowia jako takiego, to jestem zgodny z tym, żeby albo zmienić profil budynku, albo się go pozbyć, żebyśmy do tego interesu się nie dokładali. Proszę jednak tego nie traktować, że to jest decyzja, albo przygotowanie do niej – zastrzegł wójt Eugeniusz Galek. – Po prostu niepokoi nas, że musimy ponosić koszty utrzymania tego obiektu. Jeżeli to się nie zmieni, jeśli w dalszym ciągu nie będzie chętnych najemców, to trzeba będzie zastanowić się, co dalej.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pompo
Pompo
3 dni temu

To dojenie suwerena przez PiS to właśnie brak pieniędzy na służbę zdrowia

7321669c2d1e49c09d1e3c611e170b71.jpg
rachmistrz
rachmistrz
4 dni temu

A za co ? Kto będzie płacił ludziom którzy będą tam pracować ?
Są pilne wydatki na PiS i ochrone prezesa które są NIEZBĘDNE !

Pompo
Pompo
4 dni temu

To wina PiSu. PiS woli lepiej dać Rydzykowi i Kurskiemu niż suwerenowi.

z25785428IBG,Baner-z-gestem-Joanny-Lichockiej-pojawil-sie-wczes.jpg