Długopisami walczą o prawa człowieka

Młodzież gimnazjalna współpracuje z Amnesty International

BIRCZA .Co to jest Szkolna Grupa nr 73? To uczniowie birczańskiego gimnazjum, którzy współpracują z …Amnesty International. Już kolejny raz biorą udział w organizuje Międzynarodowym Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Piszą w obronie tych, wobec których łamane są prawa człowieka.

Maraton jest organizowany zawsze w grudniu, bo 10 tego mieniąca przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tegoroczna edycja będzie już jedenastą odbywającą się w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Birczy. Tym razem Szkolna Grupa nr 73 wystartowała w Mikołajki (6 grudnia), a zakończy pisanie w sobotę (11 grudnia). Uczniowie sami organizują fundusze na znaczki i koperty szukając sponsorów. Na ostatni dzień Maratonu zgłosiło się już ponad 80 osób! Mimo, iż to dzień wolny od lekcji tak wielu jest chętnych do pisania przez 12 godzin, od godz. 7. do godz. 19.

Nawet po chińsku!

Zwykle listy pisane były po polsku i angielsku, ale w tym roku pojawią się także niemieckie, francuskie, rosyjskie, a nawet chińskie wersje wołania o ludzką godność i respektowania ludzkich praw. Jest to możliwe dzięki wsparciu Amnesty International Polska jest to możliwe, uczniowie otrzymali bowiem wzorce, które wykorzystują w pisaniu swoich listów. Dla wielu młodych ludzi osoby, w obronie których piszą stały się bliskie. Listy są przesłane do polityków, od których zależy los więźniów i innych, represjonowanych wbrew prawu ludzi. Warto pisać, choć niektórym wydaje się to walką z wiatrakami. A jednak w zeszłym roku zwolniono z egipskiego więzienia w Egipcie obrońców praw Beduinów, a w Etiopii liderkę opozycji.

Pobiją zeszłoroczny rekord?

W tym roku młodzi birczańscy obrońcy praw człowieka będą pisać w obronie 11 osób więzionych za swoje przekonania i walkę o godne prawo do życia. Chcą pobić swój własny zeszłoroczny rekord, kiedy to uczniowie i sympatycy grupy napisali ponad 4 tys. listów. Akcja to jednak nie tylko Maraton listowy, ale i przedsięwzięcie mające na celu przybliżenie ludziom działalności Amnesty International, a więc: maraton filmowy, konkursy literackie, second hand shoop i pokoje tematyczne. To ma zachęcić do pisania listów wszystkich, nie tylko młodzież. Każdy może napisać swój list w domu i do godz. 20.00 w sobotę (11 grudnia) dostarczyć do Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Birczy. Każdy glos się liczy w alce o prawa człowieka!

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments