Dłuższe urlopy dla rodziców

Młode mamy i tatowie zyskali od tego roku dodatkowe dni urlopu na swoje dzieci. Fot. Archiwum

Dobra wiadomość dla świeżo upieczonych rodziców, ale gorsza dla pracodawców.

W 2012 r. pojawiły się nowe przepisy w Kodeksie Pracy. Zmiany dotyczą urlopów macierzyńskiego i ojcowskiego, które zostaną wydłużone. Kobietom będą przysługiwały 24 tygodnie urlopu, a mężczyznom – dwa.

Od Nowego Roku kobieta może przebywać na urlopie macierzyńskim nawet pół roku, czyli o dwa tygodnie dłużej. Świeżo upieczona matka ma prawo do 20. tygodni urlopu podstawowego i 4. tygodni urlopu dodatkowego. W sumie daje 24 tygodnie wolnego. Urlop nie będzie wydłużany automatycznie. Matka będzie musiała złożyć wniosek u pracodawcy o przyznanie urlopu dodatkowego na tydzień przed końcem urlopu podstawowego.

Z kolei mężczyzna może wziąć dwutygodniowy urlop w pierwszym roku narodzin dziecka. Do tej pory przysługiwał mu tylko tydzień wolnego. Może sam wybrać kiedy go wykorzysta, ale musi uprzedzić pracodawcę 7 dni wcześniej.

Jeśli kobieta nie będzie wykorzystać wszystkich 24. tygodni wolnego, to będzie mogła zrzec się maksymalnie 6. tygodni na rzecz współmałżonka. Wystarczy, że powiadomi o tym swojego pracodawcę, a ojciec dziecka złoży wniosek u swojego.

Osoby, które rozpoczęły już urlopy mogą skorzystać z nowych przepisów. Zmiany dotyczą osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments