Do dentysty idziemy, gdy zaczyna boleć

Nawet przy bardzo dokładnym myciu zębów, czyszczeniu nitką dentystyczną i płukaniu jamy ustnej, nie możemy rezygnować z regularnych wizyt u stomatologa. Fot. Archiwum

Co trzeci Polak cierpi na dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów i ma problemy z dziąsłami, takie jak krwawienie czy podrażnienie.

Polacy nie przepadają za dentystami. Wiele do życzenia pozostawia także poziom dbałości o higienę jamy ustnej wśród naszych rodaków. Ponad 50 proc. osób z pomocy lekarza korzysta dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć…

Brak właściwej pielęgnacji zębów i dziąseł skutkuje próchnicą, nadwrażliwością i chorobami dziąseł. Co trzeci Polak cierpi na dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów i ma problemy z dziąsłami, takie jak krwawienie czy podrażnienie.

O zęby dbają przede wszystkim młodzi mieszkańcy dużych miast. Pozostała części populacji, szczególnie w małych miasteczkach i na wsiach, ma zdecydowanie rzadszy kontakt zarówno ze szczoteczką do zębów, jak i specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji zębów i dziąseł.

Myjemy zęby stanowczo za krótko. Większość Polaków szczotkuje zęby nie dłużej niż 1-2 minut. Tylko co szósty wie, jak należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej i stosuje rekomendowane techniki. Jedna czwarta Polaków używa regularnie płynów do płukania jamy ustnej, a tylko jedna siódma – nici dentystycznej.

Odpowiednia profilaktyka to najlepsza metoda w walce z próchnicą i innymi chorobami zębów oraz dziąseł. Jednak nawet przy bardzo dokładnym myciu zębów, czyszczeniu nitką dentystyczną i płukaniu jamy ustnej, nie możemy rezygnować z regularnych wizyt u stomatologa. Pozwalają one rozpocząć leczenie we wczesnym stadium, które z pewnością będzie tańsze i mniej uciążliwe niż późna reakcja, na przykład na ubytki próchnicze. W zależności od własnych potrzeb powinniśmy kontrolować nasze zęby co 3-6 miesięcy. Niestety prawie trzy czwarte Polaków nie odwiedza dentysty częściej niż raz w roku.

PAP Life

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments