Do Euro 2012 pozostało 500 dni.

PODKARPACIE. Na Euro 2012 planowano w naszym województwie wielkie inwestycje. Niewiele wyszło z tych planów…

Piłkarskie Mistrzostwa Europy rozpoczną się 8 czerwca 2012 r. o godz. 18. W kwietniu 2007 roku, gdy Polsce i Ukrainie oficjalnie przyznano organizację imprezy, także na Podkarpaciu powstały wielkie plany inwestycyjne. Co z nich zostało i co faktycznie będzie gotowe za 500 dni?

Miały być ośrodki, bazy dla uczestników Euro. Przez całe Podkarpacie miała być autostrada z zachodu na wschód i droga ekspresowa od południowej granicy do Rzeszowa. Miało być rozbudowane lotnisko z nowoczesnym terminalem i ośrodkiem kontroli ruchu lotniczego. Miała być też przebudowana linia kolejowa Kraków – Medyka umożliwiająca pociągom jazdę z prędkością 160 km/godz. Takie marzenia snuły podkarpackie władze w kwietniu 2007 roku i te mrzonki nazywano planami. Co z nich zostało?

Na pewno będzie

Do chwili rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw ukończona zostanie budowa autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Od Świlczy, przez Mrowlę, Rudną Małą i Terliczkę będzie można nowoczesną dwujezdniową drogą dojechać do ronda na Pobitnem. Budowa tej trasy jest nieco opóźniona i nie zostanie ukończona w październiku tego roku. Jednak do wiosny 2012 droga zostanie otwarta dla ruchu.

Na lotnisku w Jasionce będzie obszerna, prawie ośmiohektarowa płyta postojowa dla samolotów. Jej budowa ma zostać ukończona pod koniec wiosny tego roku.

Prawdopodobnie będzie

Nowy terminal pasażerski ma zostać oddany do użytku w maju 2012, czyli tuż przed Euro. Budowa hali trwa od października ubiegłego roku i przebiega zgodnie z harmonogramem. Jednak jakiekolwiek opóźnienie spowoduje przesunięcie otwarcia terminalu na lato 2012, czyli po mistrzostwach.

Są też szanse, że dla ruchu zostanie otwarta autostrada od Dębicy do Rzeszowa. Zgodnie z kontraktem budowa tego odcinka ma zostać ukończona dokładnie w dniu rozpoczęcia mistrzostw.

Na pewno nie będzie

Autostrady od Tarnowa do Dębicy i od Rzeszowa na wschód. Terminy rozpoczęcia budów i obecne zaawansowanie prac wskazują, że poszczególne odcinki będą oddawane do użytku w drugiej połowie 2012 i w 2013 roku.

Drogi ekspresowej S 19 do Barwinka od Rzeszowa. Budowę tej trasy przesunięto na czas po 2013 roku.

Ośrodka kontroli ruchu lotniczego. Budowa nowej wieży ma się rozpocząć w lipcu tego roku i będzie trwała 18 miesięcy, czyli do końca 2012 r. Kontrolerzy w nowym obiekcie zaczną pracować w połowie 2013 r.

Nowoczesnej linii kolejowej. Zrezygnowano z przebudowy linii kolejowej Rzeszów – Przemyśl z dostosowaniem jej do prędkości 160 km./godz. Tory zostaną wyremontowane tak, by można było po nich jeździć 120 km/godz. Roboty trwają lecz przed Euro 2012 nie zostaną ukończone na całym odcinku. Linia kolejowa Kraków – Rzeszów ma być przebudowana do 160 km/godz lecz prac jeszcze nie rozpoczęto.

O budowie ośrodków dla piłkarzy całkowicie już zapomniano.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments