Do krośnieńskiego szpitala wróciła poradnia hematologiczna

- Jesteśmy przekonani, że wrócą do nas pacjenci w okresie remisji choroby, którzy kiedyś znajdowali się pod opieką tej poradni. Na razie dziennie przyjmowanych jest dwóch, trzech pacjentów - mówi lek. med. Jan Gołąb. Fot. Autor

KROSNO. Pacjenci z Krosna i okolic z rozmaitymi chorobami krwi znów mogą korzystać z poradni hematologicznej w krośnieńskim szpitalu.

Poradnia wznowiła swoją działalność bowiem do pracy w tejże lecznicy wrócił jeden z dwóch hematologów, którzy ponad dwa lata temu odeszli do Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie, gdzie ruszył oddział hematologii.

Przypomnijmy, że latem, tj. w sierpniu 2010 roku, poradnia hematologiczna w szpitalu w Krośnie została zamknięta. Został też zamknięty pododdział hematologiczny. Dla chorych, którzy muszą być pod stałą opieką specjalisty, był to ogromny cios. Zmuszeni byli jeździć na wizyty kontrolne do Brzozowa, czy Krakowa i leczyć się w tamtejszych ośrodkach.

Chorzy przez ponad 2 lata bez opieki na miejscu
– Nie mając hematologa w szpitalu nie można było nawet zdiagnozować anemii – przyznaje lek. med. Jan Gołąb, który zastępuje wicedyrektora lecznicy do spraw medycznych. –  Dla wielu osób starszych problemem były dojazdy np. do brzozowskiego ośrodka. Podróż wiązała się z kosztami, a poza tym nie zawsze te osoby mogły liczyć na to, że ktoś z rodziny ich tak zawiezie – mówi.

Poradnia znów przyjmuje pacjentów
Hematologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami krwi i układu krwiotwórczego. Poradnia hematologiczna obejmuje swoją opieką pacjentów leczonych długoterminowo, z niedokrwistościami oraz z ostrymi i przewlekłymi białaczkami. – Bywa, że lekarz rodzinny stwierdza u pacjenta anemię, lecz z badań nie wynika dlaczego pacjent ma tę chorobę. Trzeba wykonać szereg innych badań i wówczas lekarz wypisuje skierowanie do poradni hematologicznej – wyjaśnia Jan Gołąb. – Ogromnie cieszymy się, że poradnia znów działa i że wrócił do nas specjalista  w dziedzinie hematologii lek. Waldemar Hołda. To spory komfort dla pacjentów – nie ukrywa lekarz.

Poszukiwany jest drugi hematolog
Niegdyś w szpitalu przyjmowano pacjentów z białaczką i stosowano tu chemioterapię. Nasz rozmówca zaznacza, że na razie niemożliwe jest uruchomienie oddziału hematologicznego i podawanie chorym “chemii” z uwagi na fakt, że brakuje drugiego hematologa. – W okresie remisji choroby (to okres wycofania się objawów chorobowych – przyp. wz) można monitorować pacjentów na miejscu, a w razie zaostrzenia objawów chorobowych kierować ich do Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie – dodaje.
Poradnia wznowiła działalność w poniedziałek, 5 listopada. Jest ona czynna we wtorki, środy i w piątki. – Na razie w grę wchodzi 18 godzin tygodniowo, a w razie potrzeby zostanie zwiększony wymiar godz. odnośnie pracy poradni – zaznacza.

Uwaga! Warunkiem przyjęcia do poradni jest przedłożenie skierowania, dowodu ubezpieczenia i dokumentu z numerem PESEL. Rejestracja osobista i telefoniczna w Rejestracji Ogólnej do Poradni Specjalistycznych.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o