Do lekarza tylko z dowodem osobistym

To bardzo dobre rozwiązanie bo choroby nie da się przewidzieć i idąc z dzieckiem do lekarza często nie mieliśmy podbitej książeczki zdrowia – mówi Łukasz z Rzeszowa. Fot. Autor

KRAJ. PODKARPACIE. Od stycznia zamiast dowodu ubezpieczenia wystarczy nam numer PESEL.

Pacjent, który przyjdzie do przychodni, będzie musiał w rejestracji podać tylko numer PESEL i mieć przy sobie dowód osobisty. Informacja o numerze PESEL, za pośrednictwem internetu zostanie przekazana do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Po chwili do rejestracji wróci informacja o tym, czy pacjent ma prawo do świadczeń, czy nie. Jeżeli system poda informację na “nie” (np. w sytuacji gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do rejestru) wówczas osoba taka będzie mogła podpisać oświadczenie, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych. Składający je pacjent będzie sam jednak ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał właśnie nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która umożliwi sprawdzenie przez internet, czy pacjent ma uprawnienia do takich świadczeń. Centralny Wykaz Ubezpieczonych ma funkcjonować od 1 stycznia 2013 roku.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
8 lat temu

Wreszcie wdrażają system, który powinien być dawno wprowadzony. Do tej pory nawet korzystając z usług na ostrym dyżurze trzeba się okazywać drukami RMUA.