Do lekarza tylko z PESEL-em

Od nowego roku dzięki systemowi eWUŚ pacjent do lekarza będzie mógł się rejestrować mając przy sobie jedynie dokument z numerem PESEL – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. System eWUŚ (elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), która ma  uprościć rejestrację do lekarzy wkrótce będzie testowana w regionie.

- Od nowego roku sprawdzenie czy ktoś jest ubezpieczony będzie odbywać się szybko i sprawnie dzięki systemowi eWUŚ. Pacjent tylko przedstawi dokument z PESEL-em – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a recepcjonistka (czy lekarz) zaloguje się do systemu i po wprowadzeniu numeru w ciągu kilku sekund otrzyma odpowiedź czy pacjent ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

Potwierdzeniem ubezpieczenia będzie zielone światło na ekranie komputera. Czerwone oznaczać będzie brak możliwości weryfikacji. W takim przypadku pacjent będzie mógł złożyć pisemne oświadczenie, że jest ubezpieczony i wtedy zostanie przyjęty przez lekarza. – NFZ zweryfikuje potem takie oświadczenia i w przypadku kłamstwa, pacjent będzie ponosił koszty leczenia – mówi Jakubowicz.

Rozwiązanie proste jak “budowa cepa”
System eWUŚ ma działać na zasadzie dostępu do informacji (w pewnym zakresie) Centralnego Wykazu Ubezpieczonych NFZ, z kolei ten ma mieć sprawniejszy przepływ informacji z rejestrami ZUS i KRUS. Od nowego roku system eWUŚ będzie obowiązkowy w każdej placówce leczniczej. Jego wprowadzenie nie wymaga wielkich nakładów ponieważ szpitale i przychodnie posiadają już programy, dzięki którym przesyłają do NFZ co miesiąc sprawozdania. Wystarczy te programy rozszerzyć i dostosować do nowych wymagań.

***
Szkoda, że na tak proste rozwiązanie musieliśmy czekać tyle lat, co miesiąc ganiając do kadr po pieczątkę potwierdzającą nasze prawo do świadczeń.

Anna Moraniec

do “Do lekarza tylko z PESEL-em”

  1. rzeszowianin

    a jak pracodawca zawali ze zgloszeniem lub slynny PLATNIK pokaze bledy tu juz du…swiatlo czerwone leczenia nie ma

  2. zombi

    dlaczego srodowisko lekarskie broni się zebami i nogami przed czipową kartą pacjenta??Dlaczego wprowadzenie tej karty na sląsku spowodowało obniżenie kosztów nfzu??

  3. Ambroży

    Mam pytanie krótkie do autorki tego artykułu : czy Rzeszowszczyzna wraz z NFZ jest na tyle spokojna o leczenie w przychodniach (jeśli przyjdzie z tym PESELEM ) , że nie będzie powtórki z sytuacji pokazanej w TV TRWAM w Bygdoszczy gdzie ustawiały się kilometrowe kolejki skierowań do specjalistów na cały nadchodzący rok?.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.