Do Mielca tylko helikopterem, albo… piechotą

Mielec jest łakomym kąskiem dla firm przewozowych

GAWLUSZOWICE, MIELEC. – Mieszkańcy peryferii też mają w niedziele i święta prawo dostać się do szpitala, czy kościoła – denerwuje się Zbigniew Tymuła

W XXI wieku niezmotoryzowani mieszkańcy wsi położonych na trasie Mielec-Gawłuszowice-Przykop powinni mieć zapewniony bezpieczny i wygodny dojazd do szkół i zakładów pracy. Tymczasem okazuje się, że jest z tym poważny problem.

– Ażeby w weekendy i święta z naszego terenu dostać się do Mielca trzeba polecieć helikopterem, ewentualnie pojechać rowerem, albo pójść piechotą. Ja nie korzystam z usług PKS, ale sporo mieszkańców nie ma samochodów. Słyszę, że przewoźnicy nastawiają się na Mielec, gdzie jest najwięcej ludzi, bo tam jest biznes. Z tym, że mieszkańcy peryferii też mają prawo dostać się do szpitala, czy kościoła! – denerwuje się Zbigniew Tymuła z Gawłuszowic.

Starosta: – Prywatnemu nie mam prawa zabronić.

Sugeruje on również, że to powiat odpowiada za zapewnienie ludziom bezpiecznego i dogodnego dojazdu komunikacją publiczną do miejsc zamieszkania. – W ramach swoich kompetencji udzielam licencji na wykonywanie transportu drogowego i wydaję zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych i specjalnych – tłumaczy starosta Andrzej Chrabąszcz.

Włodarz powiatu zapewnia, że przeanalizował rozkłady jazdy i zaciągnął opinii u przewoźników, którzy obsługują wskazane przez Zbigniewa Tymułę linie. – Na tej podstawie stwierdzam, że istniejąca komunikacja w pełni zabezpiecza potrzeby ludzi. Liczba kursów w niedziele i święta są dostosowane do potrzeb społeczeństwa. Korzystają z n ich pasażerowie jednostkowi i okazjonalni. Stąd taka, a nie inna liczna kursów autobusów – tłumaczy starosta.

– Należy zrozumieć, że przewoźnik jest podmiotem gospodarczym, który swoje usługi dostosowuje do wyniku ekonomicznego – dodaje Andrzej Chrabąszcz. – Nie możemy prawnie zmusić go do wykonywania usług, które powodują u niego straty finansowe.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments