Do pieca nie wrzucaj byle czego!

Zanim wrzucisz śmieci do pieca zastanów się, czy ta oszczędność nie jest pozorna. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Za spalanie śmieci w piecu grozi do 500 zł mandatu.

Plastikowe butelki, foliowe opakowania, elementy mebli, odzież czy elementy gumowe – to tylko niektóre z licznych przedmiotów, które choć nigdy nie powinny, wciąż trafiają do domowych pieców. Spalając się do atmosfery uwalniają się bardzo toksyczne i niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia związki. Nie można o tym zapominać zwłaszcza teraz, gdy temperatury oscylują wokół 0 st. C.

Kara do 500 zł wciąż nie jest wystarczająco odstraszająca dla amatorów “taniego” palenia. Jeśli sprawa trafi do sądu, portfel może być lżejszy nawet o 5 tys. zł.

Warto się pilnować
O zakazie palenia śmieci w domu przypominają m.in. władze gminy Głogów Małopolski. – Pamiętaj! Paląc śmieci w domu trujesz siebie i swoich najbliższych! – informują na swojej stronie internetowej. W ten sposób chcą uświadomić mieszkańców, że obowiązuje powszechny zakaz spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków.

– Bardzo u nas tego pilnują. Przyznaję się bez bicia, że zdarzyło mi się kilkakrotne spalić co nieco np. na ognisku koło domu. Sąsiedzi od razu mnie upominali i straszyli, że wezwą straż miejską – mówi pani Katarzyna, która od dwóch lat mieszka na os. Niwa w Głogowie Młp. – Teraz nawet by mi przez myśl nie przeszło coś takiego – dodaje na usprawiedliwienie. Zyskują na tym wszyscy.

Pozorna oszczędność
Bardzo często właśnie w okresie jesienno-zimowym wiele osób sięga po “tańsze” niż drewno czy węgiel rozwiązania. Tańsze tylko z pozoru. Wydajność energetyczna śmieci nie jest współmierna z wydajnością węgla. Uszkodzeniu mogą ulec również instalacje grzewcze.

Najbardziej kosztowne może się to okazać jednak dla zdrowia naszego i osób w najbliższym otoczeniu. Najczęściej występującymi dolegliwościami są kaszel i uczucie duszności. Podrażnieniu mogą ulec płuca, a ucierpieć nawet cały układ nerwowy.

Ewelina Nawrot

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
wagabundaescomigimper Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
esco
Gość
esco

Po co palić jak można zbierać i później oddać by pomóc choremu dziecku http://www.ameliaczekanska.com

imper
Gość
imper

w hiszpani ludzie palą w piecach czym się da i nikt się tym nie przejmuje, nikt nikogo nie donosi.

mig
Gość
mig

tak i w Egipcie również, zwłaszcza w lecie

wagabunda
Gość
wagabunda

na Cyprze w lipcu też widziałem jak palą czem popadnie…