Do produkcji energii cieplnej posłużą śmieci

Elektrociepłownia w Mielcu ma stać pierwszym miejscem w Polsce, gdzie do produkcji energii cieplnej posłużą śmieci. Fot. Autor

MIELEC. Pierwsza w Polsce produkcja energii z odpadów ma ruszyć w Mielcu najwcześniej za pięć lat. Ale już terasz na Facebooku powstał profil “Mielec bez spalarni śmieci”.

Elektrociepłownia Mielec rozpoczęła działania w celu wybudowania, pierwszej w Polsce, instalacji do produkcji energii cieplnej ze… śmieci. W planach jest spalanie stu tysięcy ton odpadów komunalnych rocznie. Zielone światło przedsięwzięciu zapaliło już miasto, wydając decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Nie każdemu ten pomysł przypadł do gustu. Na Facebooku powstała już grupa “Mielec bez spalarni śmieci”

Od ub. r. większościowym właścicielem Elektrociepłowni (85 proc. udziałów) jest węgierska firma E-Star, która jest znana ze swego zamiłowania do ekologii i stosowania alternatywnych źródeł energii. Nie pozostaje w tym gołosłowna. Powoli, ale skutecznie modernizuje elektrociepłownię pod kątem rezygnacji z opalania węglem. Niedawno został oddany segment, który przy pomocy gazu wytwarza energię elektryczną i część ciepła.

Andrzej Talarek: – Powtórzyła się sprawa ACTA

Węgrzy też uzyskali pozytywną opinię oddziaływania na środowisko w sprawie opalania odpadami. Nie każdemu ten pomysł przypadł do gustu. Na Facebooku powstał profil “Mielec bez spalarni śmieci”. – Założyłem tę grupę, ponieważ dowiedziałem się, że 400 m. od mojego domu, który kiedyś z dość dużym poświęceniem wybudowałem, i w którym chcę pożyć najdłużej jak Bóg da, ma powstać spalarnia odpadów – wyjaśnia pan Andrzej Talarek.

– Wkurzył mnie brak konsultacji z mieszkańcami Mielca i powiatu. Formalnie były, bo informacja na stronie urzędu wisiała, tylko nikt o niej nie wiedział. Powtórzyła się sprawa ACTA, ogromna arogancja władzy, która wie lepiej – dodaje pan Andrzej. – Wyniki badań, które przeprowadzono w krajach cywilizowanych, wskazują na szkodliwość procesu spalania na ludzi w otoczeniu i na pracowników spalarni. Będzie tragedia, jak na to pozwolimy.

E-Star: – To proces bezpieczny dla środowiska

– Oczywiście, staję się wrogiem władzy, która wie lepiej, i której przeszkadzam w rozwiązaniu problemów mieleckich śmieci. Tylko ja się pytam, dlaczego koło mojego domu, dlaczego w środku i tak już zatrutego Mielca? – pyta pan Andrzej Talarek. – Dlaczego bez konsultacji? Dlaczego ktoś ma mnie za ostatniego jełopa? Czy jeśli mi ktoś chce narobić na wycieraczkę, to ja nie mogę go walnąć kijem? Oczywiście, że mogę. Więc protestuję!

E-Star w komunikacie rozesłanym do mediów, zapewnia, że technologia odzysku ciepła ze spalania odpadów nie jest groźna. – Proces termicznego przekształcania odpadów jest nie tylko efektywny, ale także, dzięki przestrzeganiu restrykcyjnych norm, całkowicie bezpieczny dla środowiska – czytamy w piśmie firmy. Węgrzy dodają, że spalarnia, która ma powstać w Mielcu najwcześniej za pięć lat, będzie przetwarzać 100 tys. ton odpadów rocznie.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SYMPATYK PO
SYMPATYK PO
9 lat temu

NIESTETY AROGANCJA JAŚNIE PANA PREZYDENTA MIELCA JEST CORAZ BARDZIEJ IRYTUJĄCA !!!!!!!!

Stefan
Stefan
9 lat temu

A może nasze Słońce Podkarpacia – czyt. dziadek zajął by sie tym tematem a nie tylko Malawa, Malawa i Malawa

pies na baby
pies na baby
9 lat temu

d.ebili z facebooka zapraszam do Wiednia na wycieczkę poglądową

Galen
Galen
9 lat temu
Reply to  pies na baby

Tylko, że przy cenie jej wybudowania, to tej pseudospalarni nie można postawić koło spalarni wiedeńskiej. Dla porównania Spalarnia wiedeńska jest jak samochód z normą Euro 5, a mielecka to może nie jak trabant, jak maks, Golf jedynka (da się to wywnioskować po kwocie jaką na tą inwestycję chce przeznaczyć inwestor, aby to miało ręce i nogi to musiałaby być to kwota przynajmniej trzy razy większa). Tyle w temacie. Nie masz o tym pojęcia to się nie wypowiadaj specjalisto.