Do samolotu na piechotę

Od 14 listopada Port Lotniczy “Rzeszów - Jasionka” będzie obsługiwał 63 rejsy tygodniowo. Nadszedł więc czas, by centrum miasta łączyły z lotniskiem autobusy kursujące regularnie, nie rzadziej niż co godzinę. Nie musi to być wyłącznie specjalna linia “L”.

RZESZÓW. Za tydzień zostaną uruchomione nowe połączenia lotnicze do Warszawy i Katowic. Jak się dostać na lotnisko w godzinach odlotów?

Od 14 listopada samoloty OLT JetAir będą latały dwa razy dziennie do Stolicy. Konkurencja wymusiła obniżenie cen. Każdego dnia powszedniego będzie też jeden rejs do Katowic. Zakład Transportu Miejskiego nie zauważył jednak zmian w lotniczym rozkładzie.

Pierwszy samolot do Warszawy będzie odlatywał z Jasionki o godz. 7.15. Pierwszy autobus linii “L” na lotnisko odjeżdża spod dworca PKP o godz. 7.30. Przyjeżdża do Jasionki około godz. 8. Mogą więc z niego skorzystać tylko pasażerowie lecący do Warszawy samolotem LOT-u o godz. 9.05. Ten, kto zechce skorzystać z OLT JetAira musi na lotnisko dostać się własnym samochodem, taksówką lub… na piechotę.

Na lot do Katowic o godz. 10.25 można dojechać autobusem linii “L” tylko w poniedziałki, środy i piątki. We wtorki i czwartki pasażerowie muszą radzić sobie sami. Podobnie jest z wieczornym rejsem do Warszawy o godz. 20.15. Miejską “Elką” można na ten lot dojechać tylko w czwartek.

Jeżeli ktoś zechce przylecieć z Warszawy do Rzeszowa wieczornym rejsem OLT JetAir, to wyląduje w Jasionce o godz. 22.50. O tej porze pozostaje mu spacer do Rzeszowa lub nocleg na lotnisku, ale tylko we własnym namiocie albo pod chmurką.

Zarząd Transportu Miejskiego ma to w…

Organizacją przewozów i układaniem rozkładów jazdy miejskich autobusów zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego. Dwa tygodnie temu zapytaliśmy drogą elektroniczną, czy planowane są zmiany rozkładu autobusów linii “L” w związku z nowymi połączeniami lotniczymi. Odpowiedziało nam… milczenie. Na stronie internetowej i na przystankach też nie ma żadnej informacji, by planowane było dostosowanie kursów tej linii do rozkładu lotów. Obecny rozkład, obowiązujący od 1 listopada, nie uwzględnia nowych rejsów.

Do rozpoczęcia lotów pozostał tydzień. Pozostaje nadzieja, że prezydent Tadeusz Ferenc, który nadzoruje pracę ZTM, wezwie na dywanik Grzegorza Dysia, kierownika działu organizacji przewozów ZTM i we właściwy sobie sposób, czyli słowami nie nadającymi się do druku, zaproponuje mu wprowadzenie odpowiednich zmian i dostosowanie rozkładu jazdy linii “L” do godzin startów i przylotów samolotów łączących Rzeszów z Warszawą.

Potrzebne są zmiany

Od 14 listopada Port Lotniczy “Rzeszów – Jasionka” będzie obsługiwał 63 rejsy tygodniowo. W poniedziałki przylatuje i odlatuje z Jasionki 12 samolotów. W piątki będzie 14 rejsów. Do przywiezienia i odwiezienia pasażerów na te wszystkie loty nie wystarczy 4 lub nawet sześć dziennie kursów autobusów linii “L”.

Dostosowywanie rozkładu komunikacji miejskiej do planu lotów nie zdaje egzaminu, gdyż choćby z powodu pogody samoloty się czasem spóźniają. Odprawy przylatujących też trwają dłużej lub krócej. Nadszedł więc czas, by centrum miasta łączyły z lotniskiem autobusy kursujące regularnie, nie rzadziej niż co godzinę. Nie musi to być wyłącznie specjalna linia “L”.

Może warto pomyśleć nad zmianą trasy niektórych kursów linii “2”, “7”, “14” tak, by podjeżdżały pod port lotniczy. Rozwiązań może być wiele. Jakieś trzeba wybrać i wprowadzić do rozkładu w ciągu tego tygodnia.

Stanisław Krok

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments