Do sanatorium po zdrowie

Uzdrowisko to miejsce, w którym możemy zająć się tylko sobą. W sanatorium odzyskujemy zdrowie, regenerujemy siły, poprawiamy kondycję fizyczną i psychiczną, czynnie wypoczywamy. Jest w czym wybierać, bo w Polsce mamy ponad 50 miast sanatoryjnych z możliwościami leczenia prawie wszystkich dolegliwości. Do dyspozycji oprócz naturalnych materiałów leczniczych jak solanki, tężnie, borowiny, glinki mamy cały arsenał zabiegów.

Jeżeli nie cierpimy na choroby zakaźne, ostre infekcje, niewydolność wątroby, niewydolność układu krążenia i oddychania, skazy krwotoczne, choroby psychiczne, uzależnienia od leków i alkoholu, czynne choroby nowotworowe możemy skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.

Krok I:

Skierowanie wystawia lekarz tzw. ubezpieczenia zdrowotnego (czyli taki, który ma podpisana odpowiednią umowę z NFZ lub pracuje w placówce, która ma taką umowę). Bardzo często jest to nasz lekarz rodzinny. Skierowanie na leczenie sanatoryjne szpitalne wystawia lekarz pracujący w szpitalu, w którym byliśmy leczeni.

Krok II:

Wykonujemy badania zlecone nam przez lekarza: może to być RTG klatki piersiowej (chyba że go już mamy, ważność tego badania wynosi 2 lata), EKG (ważność 6 miesięcy), OB, morfologia, mocz. Wyniki te dołączane są do naszego skierowania.

Krok III:

Skierowanie (koniecznie listem poleconym, z dopiskiem: skierowanie do sanatorium) przesyłamy do naszego oddziału NFZ. Możemy je zanieść również osobiście. Wniosek może też wysłać lekarz kierujący na leczenie.

Tam zweryfikuje je specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. W oparciu o analizę dokumentacji medycznej wskazuje rodzaj leczenia oraz miejscowości, w jakich może być realizowana kuracja uzdrowiskowa. Jeśli uzna, że pacjent nie potrzebuje leczenia uzdrowiskowego, zwraca się je lekarzowi, informuje pacjenta i to zamyka sprawę. Odwoływanie się nie jest przewidziane.

Skierowanie powinno być rozpatrzone nie później niż 30 dni od daty wpłynięcia dokumentu do oddziału funduszu. Jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. w celu uzupełnienia dokumentacji) termin ten może być przedłużony o kolejne 14 dni.
W przypadku braku możliwości bieżącej realizacji leczenia (brak miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego) ubezpieczeni umieszczani są na liście osób oczekujących. Każdy może sprawdzić swoje miejsce na stronie internetowej funduszu. Skierowanie ważne jest 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia.

Dobrze wiedzieć

Udając się do sanatorium musimy zabrać odpowiedni zapas stale przyjmowanych leków. Uzdrowisko zapewni nam tylko lekarstwa potrzebne w przypadku nagłego zachorowania. Jeśli jednak będzie nam potrzebna recepta, lekarz w sanatorium nam ją wystawi. Zabieramy też ze sobą wyniki badań, konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne ze szpitali, o ile nasz pobyt w sanatorium wiąże się z wcześniejszym pobytem w szpitalu. Musimy też mieć dowód, że jesteśmy ubezpieczeni oraz dowód tożsamości.

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni, jest bezpłatny. Osoba pracująca w tym czasie otrzymuje zwolnienie lekarskie.

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni, jest częściowo odpłatny przez pacjenta. Osoba pracująca odbywa go w ramach urlopu wypoczynkowego.

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego.

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest częściowo odpłatny i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.

W przypadku uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego pacjent ma zapewnione bezpłatne zabiegi. Ponosi natomiast koszty pobytu (zakwaterowanie i wyżywienie).

Dzieci w wieku od 3 do 18 lat kierowane są na uzdrowiskowe leczenie szpitalne lub uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne. Leczenie dzieci jest bezpłatne.

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe same lub pod nadzorem opiekuna prawnego. Leczenie dzieci jest bezpłatne, natomiast opiekunowie ponoszą pełną odpłatność za pobyt. Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej lub gimnazjum kierowane są na leczenie uzdrowiskowe przez cały rok, zaś młodzież ponadgimnazjalna korzysta z leczenia uzdrowiskowego w okresie wolnym od nauki.

Co gdzie leczą

Sokołowsko – głównie choroby dróg oddechowych

Iwonicz Zdrój – choroby dróg oddechowych, układu nerwowego, układu trawienia, choroby reumatologiczne i skóry

Krynica – choroby układu trawienia, krążenia, moczowego, choroby kobiece, przemiany materii,

Wysowa – choroby układu trawienia i dróg oddechowych,

Busko – choroby układu krążenia, narządu ruchu, reumatyczne, neurologiczne, dermatologiczne,

Lądek – choroby narządu ruchu, przemiany materii, neurologiczne,

Kudowa – choroby układu krążenia, trawienia i ruchu.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments