Na operację możemy czekać latami

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. PESEL pacjenta ma pojawić się obok nazwiska na listach kolejkowych do lekarzy wszystkich specjalizacji – to pomysł rządu na skrócenie kolejek do lekarzy.

W kolejce do chirurga naczyniowego czekaliśmy w tym roku średnio 150 dni, do poradni leczenia jaskry 128, endokrynologa dziecięcego 104 dni, otolaryngologa 100 dni. Według rządu nowe przepisy wchodzące w życie sprawia, że w przyszłym roku kolejki znikną. – To bzdura, działanie pod publiczkę. Biorąc pod uwagę nakładane na nas dodatkowe obowiązki, kolejki mogą się jeszcze wydłużyć – mówią lekarze.

Nowością, która ma usprawnić funkcjonowanie kolejek, jest wysyłanie przez poradnie do oddziałów NFZ list pacjentów czekających na wizytę – z imieniem, nazwiskiem oraz numerem PESEL. – To uporządkuje trochę listy, bo pacjent nie zapisuje się do kilku kolejek jednocześnie chcąc jak najszybciej doczekać się konsultacji, nie jest to jednak skala, która skróci kolejki – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie. Takie zasady wprowadzono przy oczekiwaniu na usunięcie zaćmy czy wymianę stawów, a nadal czeka się porównywalnie długo.

Takie go zdania są też lekarze

Wprowadzana zmiana nie skróci czasu oczekiwania na wizytę. Ministerstwo Zdrowia chce bowiem, aby od przyszłego roku dłużej badali pacjentów. Na jednego chorego psychicznie psychiatra powinien np. przeznaczyć 60 minut, internista natomiast nie może badać chorego krócej niż 15 minut. – Często przyjmuję po 50 pacjentów, żeby nikogo nie odsyłać musiałabym pracować codziennie po 12 godzin – mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z Rzeszowa.

Na konsultacje u specjalisty czeka się miesiącami

Na wizytę do lekarza specjalisty czekamy w długiej liczącej się w setkach pacjentów kolejce. Do chirurga naczyniowego czekaliśmy w tym roku średnio 150 dni, do poradni leczenia jaskry 128, endokrynologa dziecięcego 104 dni, otolaryngologa 100. Podobnie jest z dostaniem się na oddziały szpitalne, na oddział ginekologii onkologicznej trzeba czekać 135 dni, oddział rehabilitacyjny 128, okulistyczny dla dzieci 100, chirurgiczny dla dzieci 67 dni. Aby dostać się na odział otolaryngologiczny trzeba czekać minimum dwa miesiące.

Na zabiegi z PESEL-em już tworzone są kolejki. Na usuniecie zaćmy czekamy:

w Ośrodku Chirurgii Oka profesora Zagórskiego – 836 dni,

w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie – 637 dni,

w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie – 514dni.

Na endoprotezoplastykę stawu biodrowego czekamy:

w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie – 860 dni.

w Szpital Świętej Rodziny w Rudnej Małej – 773 dni

w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle 517 dni

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego czeka się podobnie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mariusz
mariusz
9 lat temu

A pani kopaczowa mówiła,że będzie lepiej i co i g…o.
A ogłupiały naród to łyka jak młody pelikan.