Do urzędu przez Internet

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim „profil zaufany” ePUAP można potwierdzić w punkcie zlokalizowanym na parterze, w Biurze Obsługi Klienta

PODKARPACIE. O każdej porze dnia i nocy, z dowolnego miejsca, przez internet – tak teraz będzie można załatwić sprawy w urzędzie. Umożliwi to tzw. „profil zaufany”, który rusza 9 czerwca na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Czym jest „profil zaufany” ePUAP?
Zaufany profil to bezpłatny podpis elektroniczny w serwisie ePUAP, dzięki któremu będziemy mogli załatwiać sprawy administracyjne bez wychodzenia z domu. Aby podpis uzyskał status „zaufanego”, jego posiadacz powinien osobiście stawić się w urzędzie w celu m.in. potwierdzenia tożsamości. Taka czynność będzie potrzebna tylko raz. Potem będzie mógł wysyłać do urzędu dokumenty przez internet, bez konieczności używania certyfikowanego e-podpisu.

W jaki sposób można założyć „profil zaufany”?
Najpierw należy założyć konto użytkownika na portalu ePUAP ( www.epuap.gov.pl ), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie „profilu zaufanego” ePUAP w postaci elektronicznej. Następny krok to  uwierzytelnienie profilu w jednym z urzędów (urząd wojewódzki, urząd skarbowy, ZUS, konsulaty). W wybranym urzędzie przedstawiamy urzędnikowi dokumenty potwierdzające nasze dane osobowe (dowód osobisty lub paszport), a ten porównuje je z tymi, które wprowadziliśmy do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dokumentu tożsamości, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status „profilu zaufanego”. Od tego momentu kontakt z administracją może odbywać się już drogą elektroniczną.
– W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim „profil zaufany” ePUAP można potwierdzić w punkcie zlokalizowanym na parterze, w Biurze Obsługi Klienta. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy urzędu – wyjaśnia Małgorzata Oczoś, rzecznik wojewody podkarpackiego.

Sposób działania ”profilu zaufanego”
Profil zaufany jest darmowy, działa jak odręczny podpis. Zawiera imię, nazwisko, numer PESEL, identyfikator użytkownika ePUAP (login), identyfikator „profilu zaufanego” ePUAP, adres poczty elektronicznej, datę potwierdzenia profilu w urzędzie, datę ważności oraz określenie sposobu autoryzacji. Profil będzie ważny trzy lata, z możliwością przedłużenia na kolejne trzy.

Sprawy, które w szczególności będzie można załatwić w PUW przez internet:
– udostępnienie informacji publicznej
– umarzanie, odraczanie lub rozkładanie na raty grzywny z tytułu należności mandatu karnego kredytowanego
– opiniowanie wniosku jednostki samorządu terytorialnego o dotację z budżetu państwa do zadań związanych z usuwaniem skutków klęski żywiołowej
– wydanie kopii dokumentów z archiwum zakładowego
– wpis ośrodków adopcyjno – opiekuńczych do prowadzonego przez wojewodę rejestru
– wpis placówek opiekuńczo – wychowawczych wsparcia dziennego do prowadzonego przez wojewodę rejestru
– oświadczenie wnioskodawcy o miejscach zamieszkania na obecnym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
– stwierdzenie nieważności decyzji, postanowienia w przedmiocie – ewidencji gruntów i budynków, klasyfikacji gruntów
– wznowienie postępowania administracyjnego w przedmiocie – ewidencji gruntów i budynków, klasyfikacji gruntów
– uzgadnianie czasu i trasy przemarszu pielgrzymki na terenie województwa
– uzyskanie patronatu lub zgoda na członkostwo w komitecie honorowym
– złożenie skargi, wniosku lub zapytania do urzędu

Instrukcje postępowania związanego z potwierdzeniem, przedłużeniem ważności, wykorzystaniem i unieważnianiem „profilu zaufanego” ePUAP dostępne są na stronie www.epuap.gov.pl, w zakładce Pomoc/Podręcznik użytkownika/Obywatele.
kk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments