Do USA bez wiz

– Cieszę się w imieniu milionów Polaków, mieszkających zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych – mówiła Georgette Mosbacher, ambasador USA. Fot. Twitter

KRAJ. Polska przystąpiła do programu bezwizowego. Od 11 listopada podróżowanie będzie łatwiejsze.

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda i ambasador USA Georgette Mosbacher ogłosili, że od 11 listopada br. wizy do Stanów Zjednoczonych dla Polaków zostaną zniesione. – Dziękuję prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który przed rokiem obiecał, że Polska zostanie przyjęta do programu ruchu bezwizowego, nim zakończy on pierwszą kadencję – mówił prezydent Andrzej Duda.

Tego roku odsetek odmów w amerykańskim procesie wizowym spadł dla polskich obywateli poniżej 3 proc., a więc poniżej progu pozwalającego dołączyć do programu ruchu bezwizowego. Na koniec września 2019 r. odsetek wyniósł zaledwie 2,8 proc. Polska dołączyła zatem do 38 krajów, w tym 23 spośród państw członkowskich Unii Europejskiej.

– Podróż bez wizy do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni będzie możliwa od 11 listopada – powiedział prezydent Andrzej Duda, a amerykański resort bezpieczeństwa narodowego potwierdził tę informację.

Co dla Polaków oznacza przystąpienie do programu bezwizowego? To, że od 11 listopada nie będą starać się o wizy turystyczne i biznesowe u konsula. Wystarczy bowiem, że przez Internet złożą wniosek autoryzacyjny (ESTA). W związku z tym zmniejszy się ponadto opłata – ze 160 dolarów do 14 dolarów.

Co ważne, objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest nieodwołalne. Łamanie prawa przez obywateli może skutkować wyrzuceniem kraju z listy państw objętych programem

Mc

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Bonifacy Krufkapolak z Chicago Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Cieszymy się, że ważność z 10 lat zmalała do 2, a pobyt z 6 m-cy do 3. Zawsze jest opowód, by się cieszyc.

polak z Chicago
Gość
polak z Chicago

To sa tylko PROMESY WIZY i nic wiecej.
Prawdziwa WIZE dostaje sie na granicy USA.
Jak nie udowodnisz ze jedziesz jako turysta to mozesz wrocic nastepnym samolotem tam skad przyleciales.