Do zobaczenia za trzy lata! ZDJĘCIA

Jak zawsze najważniejszym elementem kończącym festiwal był galowy koncert.

Zakończył się XV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Polonijnych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

To były niezwykłe dni. Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Od dzisiaj rana miasteczko akademickie Politechniki Rzeszowskiej, które przez niemal tydzień było stolicą polskiego folkloru, pustoszeje. Skończył się XV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Jak zawsze najważniejszym elementem kończącym festiwal był galowy koncert. Wczoraj było to “Polskie wesele” w wykonaniu wszystkich występujących na imprezie zespołów. Pomysł na taką organizację koncertu nie był przypadkowy. Na festiwalu poznało się wiele par, zakwitło wiele miłości, uszczypliwi twierdzą, że również poczęło się wielu małych Polonusów. Tuż przed festiwalem zresztą “tak” powiedziało sobie dwoje członków zespołu “Karolinka” z Londynu.

Wczoraj również część uczestników festiwalu spotkała się na pożegnalnym przyjęciu wydanym przez marszałka województwa Mirosława Karapytę, który gorąco zachęcał wszystkich do ponownego przyjazdu nie tylko za trzy lata, ale w każdej dogodnej chwili. Pożegnalną atrakcją był nieplanowany wcześniej występ zespołu “Wisła” z brazylijskiej Kurytyby – jednego z największych na świecie skupisk Polonii.

Największe miasto świata
Wśród zespołów, które występowały na festiwalu, dużo ciepłych emocji wzbudzał zespół “Olza” z czeskiego Cieszyna. To prawdziwi festiwalowi weterani. Przyjechali już po raz 11., a debiutowali na pierwszym festiwalu w 1969 roku. To jeden z najstarszych zespołów polonijnych funkcjonujący od  60 lat.
Kierownik organizacyjny “Olzy”, Andrzej Suchanek, z naciskiem podkreśla, że nie należy ich zaliczać do Polonii. – Polonia to ludzie, którzy wyjechali do innych krajów. My jesteśmy Polakami mieszkającymi od zawsze w tym samym miejscu. Granice się zmieniały, my byliśmy – mówi.
Wśród polskiej mniejszości Cieszyna funkcjonuje powiedzenie, że ich miasto jest największe na świecie. Bo nie może się zmieść w jednym państwie.

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments