Dobijanie kolejarskiego Rozwadowa

Kolejarski Rozwadów kiedyś tętnił życiem przez całą dobę. Teraz czasami pociąg się tu zatrzyma, a w halach naprawczych coraz większa cisza. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Większość załogi to ludzie po pięćdziesiątce. Maja podstawy bać się, że gdy ich firmę rozwiążą, żadnej pracy już nie znajdą.

Pracownicy stalowowolskiej Sekcji Utrzymania i Napraw Wagonów i Taboru Trakcyjnego PKP Cargo boją się o pracę. Nikt im jeszcze nie powiedział, że sekcję czeka likwidacja. Nikt też nie zapewnił 40-osobowej załogi, że sekcja zostanie. Ta niepewność podszywana plotkami ich dobija. Zakład oflagowali, na dyrektora czekają z taczkami.

Rozwadów kiedyś był liczącym się węzłem kolejowym. W każdej rozwadowskiej rodzinie ktoś pracował na kolei. Z tamtej świetności zostały już tylko pamiątki w muzeum i stara lokomotywownia, w której jest coraz ciszej.

Dyrektor nie dojechał, bo pociąg się wykoleił

Na ostatniej sesji radni miejscy zostali zaalarmowani, że sekcja napraw przygotowywana jest do likwidacji. Do niedawna była uważana za najlepszą w całym lubelskim Zakładzie Taboru Cargo SA. Teraz pracownicy dowiadują się, że ich sekcja jest nierentowna. Od czasu do czasu ktoś przyjeżdża i robi spis sprzętu, a bez ważnego powodu nikt by sobie dodatkowego trudu nie zadawał. Dostają coraz mniej zleceń na naprawy. Ostatnio dowiedzieli się, że mają do Lublina oddać podnośniki wagonów. To ich podstawowy sprzęt i powiedzieli, że łatwo go nie oddadzą. Chcą szczerej rozmowy z dyrektorem.

Rozmowa miała być w środę. Pracownicy się przygotowali, ale ani dyrektor, ani ekipa wysłannicy po podnośniki nie dojechali. Przeszkodą miało być wykolejenie się pociągu Cargo w niedalekich Kopkach. Drożność trasy kolejowej jest ważniejsza od rozmów, nawet o kolejowej przyszłości. Zrozumieli to i przyjęli wiadomość o spotkaniu z dyrekcją w przyszłym tygodniu.

jam

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zgrzyt
zgrzyt
8 lat temu

Podzielili, bo podzieliliście związki. Dziel i rządz, to stara maksyma,

byly maszynista
byly maszynista
8 lat temu

W Polsce z Koleja jest coraz gorzej.
Podzielili toto na spolki i spoleczki i zostalo im TYLKO SPOLKOWANIE.