Dobry czy zły cholesterol?

Fot. Archiwum

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu cholesterol jest niezbędny, ale… jego zbyt wysokie stężenie źle wpływa na układ krążenia.

Cholesterol pomaga we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jego obecność w komórkach nerwowych wspomaga przepływ impulsów nerwowych. Jest silnym antyoksydantem, chroni nas przed wolnymi rodnikami. Pomagając w wykorzystaniu serotoniny – substancji wpływającej na dobre samopoczucie, chroni nas przed depresją. Jego zwiększone stężenie we krwi jest jednak czynnikiem ryzyka miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, udaru mózgu i zatorów naczyniowych.

Ta substancja tłuszczowa występująca w organizmie człowieka w różnych tkankach i osoczu krwi, która pochodzi częściowo z pokarmu, w większości, ok. 70-80 proc. jest syntetyzowana w organizmie ludzkim m.in. w wątrobie, jelicie cienkim i skórze. – Nie cały cholesterol wchłaniany w przewodzie pokarmowym pochodzi z konsumpcji. Związek ten dostaje się do dwunastnicy razem z żółcią wydzielaną przez wątrobę, a także ze złuszczonym nabłonkiem wyścielającym przewód pokarmowy – mówi dr Antoni Flis, specjalista chorób wewnętrznych z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie. – Cholesterol to zresztą tylko jeden z trzech rodzajów tłuszczów krążących po naszym organizmie, pozostałe to trójglicerydy i fosfolipidy.

Dobry nie jest zły

Cholesterol jest czymś, czego nie powinniśmy się obawiać, o ile jego ilość nie przekracza dopuszczalnych norm. – Cholesterol jest nam niezbędny do życia i posiada wiele pożytecznych funkcji. Odgrywa kluczową rolę w wielu procesach, m.in.: syntezie hormonów o budowie sterydowej (progesteron, estrogeny, testosteron, kortyzon) przez gruczoły płciowe i nadnercza. Wątroba wykorzystuje go do produkcji kwasów żółciowych przy produkcji żółci i trawieniu tłuszczów. Jest prekursorem witaminy D, bierze udział w syntezie ścian komórkowych i błon półprzepuszczalnych.. Jego obecność w błonach komórek nerwowych potrzebna jest dla wspomagania przepływu impulsów nerwowych. Istnieją doniesienia, że odgrywa rolę w działaniu systemu odpornościowego. Pomaga we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Jest silnym antyoksydantem, chroni nas przed wolnymi rodnikami. Chroni nas przed depresją, gdyż odgrywa rolę przy wykorzystaniu serotoniny – substancji wpływającej na dobre samopoczucie – mówi dr Flis.

Poziom wzrasta po cichutku

Niestety poziom cholesterolu wzrasta bezobjawowo. Oznacza to, że jeśli nie kontrolujemy jego stanu, to często o jego wysokim poziomie możemy dowiedzieć się w wyniku wystąpienia chorób układu krążenia. – To zdecydowanie za późno, dlatego sprawdzajmy jego poziom – mówi nasz ekspert. – Pierwsze badanie należy wykonać po 20 roku życia i potem powtarzać je co 5 lat. U mężczyzn po 45 i u kobiet po 50 roku życia kontrola powinna być robiona co najmniej raz w roku. Osoby mające problemy z prawidłowym poziomem cholesterolu powinny wykonywać badania kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed badaniem należy być na czczo, nie przyjmować leków obniżających poziom cholesterolu; nie palić papierosów, nie pić alkoholu (na kilka dni przed wykonaniem badania).

Warto wiedzieć:

*Centrum Medyczne Medyk w Rzeszowie prowadzi bezpłatne badania w kierunku zapobiegania chorobom układu krążenia. Jest to program dla osób będących w wieku 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia.
*Poziom cholesterolu zależy od wieku, płci, sposobu w jaki żyjemy i w jaki się odżywiamy, bywa też uwarunkowany dziedzicznie.
*Wysoki poziom cholesterolu HDL (dobrego) zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych i choroby niedokrwiennej serca.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.