Dobry humor pogarsza pamięć?

Naukowcy badają relacje łączące nastrój i pamięć. Okazuje się, że dobry humor sprawia, że słabiej zapamiętujemy przekazywane nam informacje.

– Badania wyjaśniają, dlaczego nie jesteśmy w stanie zapamiętać numeru telefonu podczas przyjęcia, na którym się dobrze bawimy. Są to pierwsze badania, które pokazują, że pozytywny nastrój może negatywnie wpływać na proces przyswajania informacji przez mózg – wyjaśnia kierownik badań, Elizabeth Martin, doktorantka z University of Missouri.

Badacze przeprowadzili eksperyment na dwóch grupach wolontariuszy. Jedna z grupa oglądała programy komediowe, drugiej zaprezentowano program instruktażowy dotyczący kładzenia podłogi. Przed i po prezentacji naukowcy ocenili nastrój uczestników.
Naturalnie osoby oglądające programy komediowe były w znacznie lepszym nastroju, niż osoby, którym zaprezentowano filmy instruktażowe. Po obejrzeniu programów, obie grupy zostały poproszone o wykonanie testu na pamięć. Test polegał na odsłuchaniu kilku numerów. Po zakończeniu nagrania badani zostali poproszeni o wymienieni 6 numerów w takiej kolejności, w jakiej zostały one zaprezentowane na odsłuchiwanym nagraniu.

Eksperyment wskazał, że wyniki osób, które obejrzały program komediowy i były w lepszym nastroju, były znacznie gorsze od osób należących do drugiej grupy.

Mimo że dobry nastrój niekorzystnie wpływa na umiejętność zapamiętywania różnych informacji, ma on również swoje pozytywne aspekty. – Badania naukowe wskazują, że dobry nastrój podnosi kreatywność i umiejętność skutecznego rozwiązywania różnych problemów – wyjaśnia Elizabeth Martin.

Poza tym jest korzyścią samą w sobie.

PAP, bez

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments