Dobry pomysł na dobry zawód

Specjalną atrakcją jarmarku były pokazy fryzjerstwa, sztuki gotowania i podawania potraw, a także kowalstwa i rękodzieła artystycznego. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Decydując się na wybór zawodu, warto odwiedzić interesujące nas miejsca pracy i podpytać o popyt na daną profesję, zarobki i perspektywy.

14 maja w Tarnobrzegu odbył się Jarmark Zawodów. Można było na nim podglądnąć miejsca pracy przedstawicieli różnych zawodów, porozmawiać o popycie na świadczone przez nich usługi, możliwość praktyk, a także realne zarobki w danych branżach.

– Wielu młodych ludzi wybiera szkołę kierując się sugestią rodziny i znajomych, albo też zwraca uwagę na opinię placówki w środowisku – te aspekty są jednak mniej znaczące. Najważniejszym punktem odniesienia w planowaniu przyszłości zawodowej powinny być własne predyspozycje i zainteresowania, i to właśnie nimi należy kierować się wybierając kierunek kształcenia –  mówi Tadeusz Gospodarczyk, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Podczas jarmarku organizatorzy zachęcali młodych ludzi do korzystania z bezpłatnych usług doradców zawodowych z Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

– Zależy nam, aby osoby, które nie mają sprecyzowanych planów edukacyjnych miały tę świadomość, że mogą korzystać z usług instytucji do tego powołanych – podkreśla wicedyrektor. – Rozwój regionów zależy w dużej mierze również od młodych ludzi, ich kreatywności i pomysłowości, dlatego organizując wydarzenie chcemy pokazać młodzieży, jakie firmy i instytucje funkcjonują na rynkach lokalnych i jak wygląda ich codzienna praca, ale także udowodnić, że w takich małych regionach można z powodzeniem np. prowadzić działalność gospodarczą.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o