Dobrze, że nikt nie dał się sprowokować

Do interwencji policji doszło w parafii Chrystusa Króla w Londynie w trakcie liturgii Wielkiego Piątku. Fot. Archiwum

Polską parafią w Londynie – Balham, w której nabożeństwo Męki Pańskiej przerwała w Wielki Piątek angielska policja, od 1992 roku kieruje pochodzący z Podkarpacia ks. prałat Władysław Wyszowadzki. Modli się tu także i przystępuje do sakramentów wielu mieszkańców naszego regionu. W ostatnich dniach brali oni także udział w uroczystościach Triduum Paschalnego.

– W Londynie jest sześć typowo polskich parafii. Parafia w Balham jest największą z nich. To nie tylko parafia, ale też jeden z najprężniej działających ośrodków polonijnych w Londynie. To tu mieści się Klub Orła Białego – mówi pochodzący spod Stalowej Woli, a mieszkający od ponad 10 lat w Londynie Piotr Misiak. Mężczyzna posługuje w parafii w liturgicznej służbie ołtarza. – Informacja o obostrzeniach, które będą obowiązywały w trakcie uroczystości Triduum Paschalnego były naszej parafialnej społeczności dobrze znane, gdyż ks. prałat Władysław Wyszowadzki informował o nich wcześniej w ogłoszeniach parafialnych. Aby wziąć udział w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wewnątrz świątyni, trzeba było się zapisać imiennie przez Internet. W Wielki Piątek, aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w liturgii Męki Pańskiej, zaplanowano dwa nabożeństwa, o godz. 15 i o godz. 17. Ja wziąłem udział w tym wcześniejszym. Limit osób na każdą z nich wynosił 250. Liturgia o godz. 15 odbyła się bez zakłóceń.

Stewarci wewnątrz, dezynfekcja wewnątrz

Piotr Misiak przyznaje, że w londyńskiej parafii przestrzegania obostrzeń w postaci obowiązku posiadania maseczek na twarzach i liczby osób przebywający wewnątrz kościoła od miesięcy pilnują w parafii tzw. stewarci. Są to wolontariusze, którzy zgłaszają się do księdza i zapisują w kalendarzu, aby pomagać organizacyjnie w czasie pandemii. – Stewarci przed mszami św. czy innymi nabożeństwami stoją przed kościołem i liczą wiernych wchodzących do świątyni, a także przypominają o dezynfekcji rąk i obowiązku noszenia maseczek. Gdy liczba osób przekroczy limit, kościół jest zamykany.
– Po każdej mszy św. dokonywana jest dezynfekcja kościoła. W niedzielę odprawiane są tu cztery msze św. Trzy do południa i jedna po południu – mówi Piotr Misiak.
– W Wielki Piątek stewarci byli obecni i pilnowali przestrzegania obostrzeń. W czasie, gdy przyszła policja, w kościele znajdowało się około 150 osób. Policjanci najpierw rozmawiali z księdzem, a następnie jeden z nich podszedł do mikrofonu i przekazał, że należy opuścić kościół, bo osoby, które tego nie zrobią, dostaną mandat w wysokości 200 funtów. Powodem interwencji miał być telefon wykonany do policji. Uczestnicy nabożeństwa byli zaskoczeni, ale na szczęście nikt nie dał się sprowokować. Wszyscy opuścili kościół. Nie obyło się bez komentarzy, ale wszystko odbyło się bardzo spokojnie. Liturgia była transmitowana przez Internet i całe zdarzenie zostało zarejestrowane, a wiele osób śledziło je on line. Jest to bardzo przykra sytuacja. W moim odczuciu doszło do profanacji liturgii Męki Pańskiej. Czujemy, że cała sytuacja, była próbą prowokacji polskiej społeczności.

Bezpodstawna interwencja

Piotr Misiak przyznaje, że interwencja policji była w ocenie parafian bezpodstawna. Liczba uczestników liturgii Wielkiego Piątku w parafii pw. Chrystusa Króla w Londynie była o wiele mniejsza od wyznaczonego limitu, a osoby przebywające w kościele miały na twarzach maseczki.
Piątkowe zdarzenie nie odbiło się na dalszym przeżywaniu Triduum Paschalnego w londyńskiej parafii i świętowaniu Zmartwychwstania Pańskiego.
3 kwietnia tuż po północy na profilu Facebookowym parafii opublikowano informację, że „mimo sytuacji, która zaistniała podczas Liturgii Wielkiego Piątku, Święcenie Pokarmów i Liturgia Zmartwychwstania Pańskiego odbędzie się bez zmian. Prosimy o przestrzeganie poleceń osób pełniących dyżur przy wejściu do kościoła, zachowywanie dystansu i dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych”.
– Anglicy nie święcą pokarmu w Wielką Sobotę. Jest to typowo polska tradycja. W Londynie w ten dzień tylko w parafii pw. Chrystusa Króla można było poświęcić pokarmy, obowiązywał przy tym limit 100 osób przebywających jednocześnie w kościele.
– Dwa lata temu przyszły do naszego kościoła ze święconką trzy tysiące osób. Rok temu kościół był zamknięty, ale teraz znów wiele osób czuło potrzebę poświęcenia pokarmów, które miały być podane na wielkanocnym stole. Święcenie odbywało się w sobotę przez wiele godzin, tak aby każdy mógł bezpiecznie skorzystać z tej tradycji – mówi Piotr Misiak.

Sprawa trafiła do Ambasady RP

W sobotę londyńska policja wydała oświadczenie w sprawie interwencji, w której napisano, że „Funkcjonariusze przybyli na miejsce zastali zbyt dużą liczbę osób. Niektóre osoby nie nosiły masek, a obecni wyraźnie nie zachowywali dystansu społecznego. W związku z tym funkcjonariusze podjęli decyzję, że nie było bezpieczne, by to konkretne nabożeństwo było kontynuowane”.
Parafia także wydała oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim, że „uważamy, że policja przekroczyła brutalnie swoje kompetencje, wydając swój nakaz bez odpowiedniego na to powodu, gdyż wszystkie rządowe wymogi zostały dotrzymane. Uważamy, że urzędnicy policji (…) zostali źle poinformowani odnośnie aktualnych wytycznych wobec miejsc kultu, twierdząc, że powodem ich interwencji jest nadal obowiązujący w Londynie zakaz publicznych celebracji w miejscach kultu ze względu na wprowadzony od 4 stycznia 2021 r. lockodown”. Sprawa została zgłoszona do Ambasady RP w Londynie.
Londyńska parafia, o której w ostatnich dniach zrobiło się głośno za sprawą policyjnej interwencji, ma przez osobę księdza proboszcza Władysława Wyszowadzkiego ścisły związek z Podkarpaciem. Ks. prałat, który kieruje parafią od 29 lat, pochodzi z Brzezowej koło Jasła. Do szkoły średniej chodził w Nowym Żmigrodzie. Wśród jego parafian było i jest wielu mieszkańców naszego regionu. Parafia pw. Chrystusa Króla w Londynie to nie tylko obiekt sakralny, ale także ważny dla Polaków ośrodek polonijny. Parafia działa od 1948 roku.

Małogorzata Rokoszewska

1 226 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
radek
radek
6 dni temu

Różnie reagują hierarchowie kościoła katolickiego na naruszanie ograniczeń w związku z pandemią. Abp Paryża Michel Aupetit rozpoczął kanoniczną procedurę usunięcia z urzędu proboszcza parafii Sainte-Eugène-Sainte-Cécile. Podczas mszy w Wigilię Paschalną duchowny nie zapewnił przestrzegania obostrzeń obowiązujących w związku z pandemią COVID-19.Nie czekał na ruch tamtejszej policji.

kolo
kolo
6 dni temu
Reply to  radek

U nas straszy się konsekwencjami osoby, które ujawniają proceder olewania obostrzeń przez proboszczów :)

radek
radek
6 dni temu
Reply to  kolo

Na Przedmurzu panują inne zwyczaje.

romek
romek
7 dni temu

ciekawe czy Andole są na tyle odważni żeby wejść do meczetu ?

Pompo
Pompo
7 dni temu
Reply to  romek

Czy PiS jest tak odważny żeby kościoły zamknąć tak samo jak restauracje?

1617441850_houm7g_500.jpg
hijena (prawdziwy)
hijena (prawdziwy)
7 dni temu
Reply to  romek

w Polsce zdecydowana akcja policji zaraz zablokowana zostałaby przez policyjnego kapelana

radek
radek
7 dni temu
Reply to  romek

W jakim celu? W meczetach i synagogach przestrzegane są przepisy.

kolo
kolo
7 dni temu
Reply to  romek

A po co mają iść tam gdzie problemów nie ma? Praktyka pokazuje że katolstwo ma problem z przestrzeganiem reguł i angole doskonale o tym wiedzą. Bardziej się przejmują zdrowiem polskiego katolstwa niż polskie katolstwo :)

Pompo
Pompo
8 dni temu

PROWOKACJA to słowo bardzo często jest używane przez kler.
Nawet Michalik mówil ze to dzieci prowokują księdza.

z20002546Q,Abp-Jozef-Michalik-przechodzi-na-emeryture--9-glos.jpg
klijent*noclegowni
klijent*noclegowni
7 dni temu
Reply to  Pompo

wedlug mnie twarz tego facia przebranego w jakies kolorowe fatałaszki nie wzbudza zaufania

radek
radek
8 dni temu

Może ktoś wie,jaki wpływ na legalne postępowanie londyńskiej policji ma polska ambasada w Wielkiej Brytanii,gdzie ten fakt zgłoszono.

ks. Pedofil
ks. Pedofil
8 dni temu

Nie ma to jak polski religijny przygłup i wspierający go, a będący u władzy polski religijny dewiant.
Wstyd i obciach na cały świat. Ale „siara”!!!
To dlatego wolą muzułmanów niż katolickie polactwo!

tercjarka spod Fary
tercjarka spod Fary
7 dni temu
Reply to  ks. Pedofil

lepiej ująć nie można

brzeszczotto
brzeszczotto
8 dni temu

Ten bezbożny wrogi atak na Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wyraźnie dowodzi, że kraj ten nigdy nie był naszym przyjacielem. Dowód właśnie takiej nieprzyjaźni dał dobitnie we wrześniu 1939 roku oraz w Teheranie i Jałcie w latach 1943 – 44. Jak mówi stare przysłowie „przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Pompo
Pompo
8 dni temu
Reply to  brzeszczotto

Tym bardziej kościół katolicki u Watykan nigdy nie był naszym przyjacielem. Przypomne tylko jednostronne zerwanie przez Watykan konkordatu z Polska w 1939 roku. Nie wspomnę juz o Targowicy i poparciu przez Watykan Carskiej Rosji żeby zniszczyć takiego benkarta Europy jak Polska.

08024.jpg
bloger
bloger
8 dni temu
Reply to  Pompo

Minęlo kilka lat i watykańska kanalia blogoslawił niemieckie hordy wyruszające na podbój naszej ukochanej Polski

Pompo
Pompo
8 dni temu
Reply to  bloger

Przypomnę tez ze tysiące niemieckich zbrodniarzy hitlerowskich uciekło do Ameryki Południowej przy pomocy Watykanu tzw LINIĄ SZCZURÓW
Tam za Atlantykiem tez pomagał im kościól katolicki aby ułożyli sobie życie.

comment_pzi0JyNr8pahJZIzsG4xhSAP2OlAeGTJ.jpg
klijent*noclegowni
klijent*noclegowni
7 dni temu
Reply to  Pompo
  1. zaczyna się o tym coraz glosniej mówić,ale niemieccy hitlerowscy bandyci ,po II wojnie światowej wyjeżdzali do Chile,Argentyny,Brazyli na lewych paszportach wydawanych przez państwo Watykan.
  2. 2.Istnieją dokumenty ,że wysocy oficjele watykańscy udostepniali Niemcom listy Żydow ,ktorzy prześli na katolicyzm
katolik z fary
katolik z fary
8 dni temu
Reply to  Pompo

Przecież te fotki to fotomontaż, mające zdyskredytować nasz Święty Kościół Powszechny. W tego typu akcjach specjalizowali się sowieccy cenzorzy i ich polskojęzyczni pomagierzy. Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę nie tylko na Boga, ale na naszą Ojczyznę.

Pompo
Pompo
8 dni temu
Reply to  katolik z fary

Za chwilę będziesz pisał że Konfederacja Targowicka w której Carska Rosja i Watykan zniszczyli Polskę to też fotomontaż.

DcR3UXaXkAE5oLO.jpg
kościelny
kościelny
8 dni temu
Reply to  brzeszczotto

Poszedł ty WON bez żadnego trybu na plebanie gospodynie ruchać !
Znawca sie znalazł.

Pompo
Pompo
8 dni temu
Reply to  kościelny

Lepiej gospodynie niż ministranta jak to wielu mieszkańców plebań robi.

ms7m0aix.jpeg.jpg
tercjarka spod Fary
tercjarka spod Fary
7 dni temu
Reply to  Pompo

i bardzo smutne jest ,że nigdzie w mediach nie pisze się o surowych karach na zwyrodniałych pedofilach w koloratkach

klijent*noclegowni
klijent*noclegowni
7 dni temu
Reply to  brzeszczotto

słuchajcie tumany i niedouki minusujący poprzednią wypowiedz,niestety najwieksi przyjaciele Polakow -Amerykanie i Angole sprzedali Polskę i Europę Wschodnią Stalinowi.Stawką było uruchomienie drugiego ,wschodniego frontu

kolo
kolo
7 dni temu
Reply to  brzeszczotto

Największym wrogiem polactwa jest niezmiennie od wieków polactwo :)