Dodatkowe 29 mln euro dla młodych bezrobotnych

PUP w Rzeszowie od 28 maja będzie przyjmował wnioski o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w maksymalnej kwocie 20 000 zł. Szczegóły na www.pup.rzeszow.pl. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Ile pieniędzy faktycznie trafi do tych, którzy nie mają pracy?

Na ostatniej konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformowali, że przeznaczą dodatkowe pieniądze na walkę z bezrobociem i wsparcie młodych osób na rynku pracy. Jednym z siedmiu województw, które dostaną pieniądze jest Podkarpacie.

Podkarpacie dostanie 116 milionów złotych na aktywizacje zawodową młodych bezrobotnych, w tym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Głównym celem jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród osób młodych i podnoszenie poziomu ich aktywności zawodowej.

– Kryzys w połączeniu z wchodzeniem na rynek pracy ostatnich roczników wyżu demograficznego znacząco pogorszył szanse młodych ludzi na dobry start na rynku pracy. Spowolnienie gospodarcze najmocniej uderza w młodych szukających pracy – mówił minister Kosiniak-Kamysz. – To najmłodsi stażem pracownicy częściej tracą pracę w czasie redukcji zatrudnienia. Powodem jest mniejsze doświadczenie i słabsza ochrona przed zwolnieniami.

Kiedy te pieniądze trafią do bezrobotnych? Jak mówi rzecznik resortu rozwoju regionalnego, środki są już dostępne w urzędach pracy.

Zreformują urzędy pracy
Ministerstwo pracy zajęło się już pracami nad ustawą reformującą urzędy pracy. Według niej, bezrobotni mają być podzieleni na trzy grupy: : aktywnych, potrzebujących wsparcia i długotrwale bezrobotnych. Każdy bezrobotny będzie miał swojego doradcę ds. klienta, a jeśli urząd pracy nie będzie umiał sam pomóc, pomogą mu w tym prywatne agencje zatrudnienia.

Jak mówił minister Kosiniak-Kaszmysz, rozszerzono grupę młodych bezrobotnych z osób w wieku do 25 roku życia na wszystkich, którzy mają do 30 lat. Te osoby będą mieć pierwszeństwo w dostępie do programów specjalnych. Reforma nakaże też młodym znaleźć pracę, staż lub szkolenie do 4 miesięcy od pierwszej rejestracji w urzędzie. Pracodawcy zatrudniający młodych będą zwolnieni ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a osoby na stażach zawodowych będą mieć refundowane składki na ubezpieczenie społeczne. Wracający do pracy młodzi rodzice dostaną granty na telepracę, pożyczkę z Funduszu Pracy na utworzenie miejsca pracy lub otwarcie własnej firmy.

Czy to pomoże bezrobotnym
– Musi – mówi Kosiniak-Kamysz. – Badania pokazują, że osoby bezrobotne w młodości mają później większe trudności ze znalezieniem pracy, częściej ją tracą, rzadziej awansują i gorzej zarabiają. Nie możemy do tego dopuścić.

***
Czy kolejne pieniądze pomogą? Nie sądzę, by to załatwiło sprawę.
Młodzi potrzebują stałej pracy i chyba lepiej byłoby za te pieniądze zatrudnić ich na stanowiska urzędnicze, których w Polsce i tak przecież przybywa niż wysyłać ich na bezużyteczne kursy, które wcale nie pomagają znaleźć pracy.

Blanka Szlachcińska

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
anonimpodkarpacki obywatel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
anonim
Gość
anonim

No to urzędy pracy będą miały pieniądze na nagrody dla siebie.
Młodzi bez układów i znajomości dostaną tylko kopa na szybszy wyjazd za granicę

podkarpacki obywatel
Gość
podkarpacki obywatel

oczywiscie fundusze pojda na bezsensowne szkolenia na ktorych zarabiaja firmy szkolące i obsługe rzeszy urzedników, na rozpoczecie dzialanosci?? gratuluje temu co dostanie bo zwykly smiertelnik z pomyslem nie ma szans, znajomosci pomagaja a urzednik to guru