Dodatkowe 4 mln zł na budowę Centrum „Łukasiewicz”

Tak ma prezentować się PCN w Tajęcinie. Fot. Pracownia Projektowa F11

TAJĘCINA, RZESZÓW. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa obiektu potrwa od lipca 2020 r. do grudnia 2021 r. Z kolei wyposażanie centrum ma zakończyć się jesienią 2022 r.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy czytelników Super Nowości, że wybudowaniem Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Tajęcinie zainteresowanych jest sześć firm. Wszystkie oferty przekraczają jednak zakładaną kwotę 45 mln zł. W poniedziałek otrzymaliśmy oficjalne zapewnienie, że inwestycja nie jest zagrożona, a brakujące środki zostaną dołożone.

Przetarg na budowę PCN ogłosił Wojewódzki Dom Kultury. Kilka dni temu otwarto oferty konkursu i jak się okazało zainteresowanie inwestycją wyraziło aż sześć firm. Najniższa propozycja wynosi jednak ok. 49,5 mln zł, z kolei najwyższa ok. 77,5 mln zł. Oznacza to, że wszystkie oferty przekraczają wstępne założenia finansowe samorządu województwa. Budowa budynku ma kosztować ok. 45 mln zł, natomiast całkowita wartość projektu wynosi 83 mln zł. Na przeprowadzenie pierwszego etapu prac, finalnie brakuje więc ok. 4 mln zł. Czy to problem? – Inwestycja nie jest zagrożona, i obecnie w grę wchodzą dwa rozwiązania – mówi Tomasz Michalski, koordynator budowy PCN. – Pierwsze to przeniesienie części funduszy z wyposażenia obiektu na jego budowę, natomiast drugie to pozyskanie dodatkowych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) – dodaje. Jeśli fundusze zostaną przeniesione z wyposażenia to we wnętrzach centrum zamiast 198 eksponatów prawdopodobnie znajdzie się ok. 170.

Projektowanie „Łukasiewicza” będzie trwać blisko 10 miesięcy, a samo rozpoczęcie budowy obiektu zaplanowano na połowę 2020 r. – Budowa budynku zakończy się w grudniu 2021 r., po czym przyjdzie czas na jego wyposażenie, które z kolei potrwa do jesieni 2022 r. – wyjaśnia Michalski. Ta data będzie także równoznaczna z oficjalnym uruchomieniem placówki.

Przypomnijmy, budynek będzie liczył cztery kondygnacje – trzy nadziemne i podziemną. Znajdą się w nim m.in. trzy laboratoria poświęcone fizyce, chemii i biologii oraz ponad 160-metrowa pracownia warsztatowa z możliwością podziału na dwie mniejsze. Wnętrze wypełni 170 eksponatów interaktywnych wraz z wystawą mobilną.

Kamil Lech

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Piotr47kierowca MPKzawodowy kierowca Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zawodowy kierowca
Gość
zawodowy kierowca

Ale że tego Leniart nie zablokowała jak zablokowała miastu obwodnicę południową i most na Wisłoku?
Może chora była albo miała te dni?

kierowca MPK
Gość
kierowca MPK

W wybiórczej zrobili sondę w Rzeszowie i 94% chce budowy obwodnicy południowej. A tu po staremu pis zrobił na złość panu F. i Rzeszów nie dostanie 277 mln dofinansowania przez jeden podpis Leniart!

Potem Leniart jak dziecko się tłumaczyła że brakowała jakiegoś świstka to musiała zablokować. Ręce opadają, przygotowanie projektu to są miesiące jeśli nie lata jeśli czegoś brakowało trzeba było poczekać na dostarczenie a nie miasta pozbawiać tak ogromnej kwoty dofinansowania.

Kto normalny takie rzeczy robi? To trzeba chyba nienawidzić Rzeszowa albo być niespełna?

Piotr47
Gość
Piotr47

Leniart nie urodziła się w Rzeszowie i to może tłumaczyć takie a nie inne zachowanie. W kilka godzin jak nam wojewoda zabrała pieniądze na obwodnicę pieniądze znalazły się na obwodnicę w Warszawie :) Dalej pis traktuje Rzeszów jak Polskę B a pewnie Leniart dostała taki odgórny przykaz a że z Rzeszowem nie jest związana mentalnie u traktuje go tylko jako trampolinę do kariery, kolejny szczebelek. Dlatego Warszawa gdzie siedziba Pisu budują a ciemnocie z Rzeszowa wmówiono że jednego ważnego dokumentu brakło i słuchajcie – no no, nie da się :) … a jak znam życie pewnie tego dokumentu nie dostarczył… Czytaj więcej »