Dogrzewasz się w samochodzie? Wlepią Ci mandat!

Lepiej zrezygnuj z dogrzewania się w samochodzie, bo przyjdzie Ci słono zapłacić. Fot Wit Hadło

PODKARPACIE. Nieżyciowe przepisy kontra sroga zima.

Jak szybko pozbyć się stówki z portfela? Wystarczy dłużej niż przez minutę, na przykład czekając na kogoś siedzieć w uruchomionym samochodzie. Żart? Skądże, kary za tego typu “wykroczenie” przewiduje kodeks drogowy.

Długo utrzymujące się minusowe temperatury przysporzyły użytkownikom samochodów nie lada problemów. Widok zdenerwowanego kierowcy usilnie odpalającego zmarznięty silnik lub dogrzewającego się w jego wnętrzu nie należy do rzadkości. Niestety mało kto wie, że za to drugie można dostać jeszcze mandat. Za co konkretnie? Otóż za używanie samochodu w sposób, który powoduje uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska i nadmiernym hałasem oraz za pozostawianie pracującego silnika w czasie postoju w terenie zabudowanym. Wszystko to zapisane zostało w kodeksie drogowym. W taryfikatorze mandatów wykroczenie wyceniono na 100 zł.

Nikt o przepisie nie słyszał
Zapytaliśmy mieszkańców Rzeszowa, czy słyszeli o przepisie, który zabrania pozostawienia włączonego silnika w obszarze zabudowanym na dłużej niż na minutę. – Nie miałem zielonego pojęcia, że tak idiotyczny przepis w ogóle istnieje – mówi pan Zenon z Rzeszowa. – Ale za co niby kara, że czekając na kogoś siedzę w ciepłym aucie zamiast szczękać zębami z zimna? To przecież niedorzeczne.

W przepisie chodzi konkretnie o to, że kierowy nie mogą oddalić się od pojazdu, który jest włączony ani przez dłuższy czas ogrzewać się w samochodzie. Co innego, jeżeli kierowca uruchomi samochód, by łatwiej było mu go odśnieżyć. Wtedy nie musi się obawiać mandatu.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
polak parobek
polak parobek
9 lat temu

oto polska płacz i płać ,podobno przymierzają się do zakazu palenia w piecach podczas zimy,ja też się już przymierzam do ……….

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

a jaka jest kara jak wulkan HARKNIE – i pluje przez kilka dni to co wtedy- to ile on nasmrodził do środowiska- czy ktoś porównał to CO2 co no HARKNIE na godzinę do tej godziny jak harczy silnik- ten co ten przepis wymyślił to ma już przepalone szare komórki tym CO2 – z ostatniej erupcji i mu łeb nie robi

czytelnik innego forum
czytelnik innego forum
9 lat temu

USTAWA
z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
(Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1997 r.)
Dział II
Przepisy ogólne
Rozdział 5
Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach
Oddział 1
Przepisy porządkowe

Przepis, który określa owe wykroczenie to art. 60 ust.2 , który brzmi :
Art. 60. ust. 2. Zabrania się kierującemu:
1. oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;
2. używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;

3. pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym

marian
marian
9 lat temu

Czego to POTUSKO maniaki jeszcze nie wymyślą . Idiotyzm do kwadratu

czytelnik innego forum
czytelnik innego forum
9 lat temu

codziennie pod Hotelem Albatros w Przemyślu w godzinach popołudniowych stoją co najmniej dwa autokary i bez względu na porę roku ich silniki pracują, latem aby chodziła załączona klimatyzacja a zimą ogrzewanie, potrzebne to jest kierowcom w celu posprzątania wnętrza autokaru oraz umycia z zewnątrz pojazdu, przecież rano wyjezdża w trasę i musi jakoś wyglądać, trwa to różnie ale najczęściej około 2 godzin i jest praktykowane od wielu lat.

hk
hk
9 lat temu

za używanie samochodu w sposób, który powoduje uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska i nadmiernym hałasem oraz za pozostawianie pracującego silnika w czasie postoju w terenie zabudowanym….czyli w korkach też???/