Dokarmiając ptaki, możemy się od nich zakazić nawet cholerą

Fot. Archiwum
Sanepid szczególnie przestrzega przed dokarmianiem gołębi. Fot. Archiwum

KRAJ. PODKARPACIE. Sanepid ostrzega mieszkańców przed dokarmianiem ptaków, bo może to powodować liczne zagrożenia epidemiologiczne.

Według służb sanitarnych, na ludzi dokarmiających ptaki czyha wiele groźnych chorób, którymi mogą się od nich zakazić począwszy od gruźlicy ptasiej, przez salmonellozy, a skończywszy na boreliozie czy cholerze. Jest to szczególne zagrożenie w okolicach placów zabaw, parków czy zielonych skwerów.

Sanepid szczególnie przestrzega przed dokarmianiem gołębi: „obecność gołębi miejskich w otoczeniu człowieka wiąże się z ryzykiem wystąpienia licznych chorób odzwierzęcych: ornitozy, gruźlicy ptasiej, salmonellozy i kampylobacteriozy. Na ptakach tych żerują liczne pasożyty: kleszcze, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, które odżywiają się krwią, m.in. ludzką. Wiele z tych bezkręgowców przenosi groźne choroby, np. boreliozę czy cholerę”.

Dokarmianie ptaków w dodatku zaburza naturalną równowagę w obrębie gatunku, eliminując naturalną selekcję i niekorzystnie wpływa na rolnictwo, powodując mnożenie się szkodliwych owadów( zamiast na nie polować, ptaki przylatują do miast na łatwe pożywienie).

am

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o