Dokończą budowę północnej obwodnicy Sędziszowa

Dokładnie w tym miejscu nowa droga „1KZ” ma krzyżować się z ul. Jana Pawła II. Fot. Paweł Galek

Najprawdopodobniej za trzy lata zakończy się budowa drogi „1KZ”, która umożliwi ominięcie centrum Sędziszowa Młp. Trakt rozpocznie się od ul. Armii Krajowej, pobiegnie fragmentem ul. Marii Konopnickiej, wzdłuż placu targowego i zakończy na wysokości al. 1000-lecia. Koszt inwestycji przekracza 14,5 mln zł.

Koncepcję nowej drogi opracowano jeszcze w latach 70. XX w. Przez następne dekady leżała w archiwum najpewniej ze względu na koszty zadania. A są one związane z geologią. Jest to bowiem teren bagnisty, wymagał wymiany gruntu. Wszystko przyspieszyło rok temu, kiedy sędziszowski ratusz pozyskał na ten cel prawie 9 mln zł dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. Stanowi to 60 procent kosztów kwalifikowanych.

Nowa sygnalizacja

Według kosztorysu inwestorskiego, zadanie opiewa na 14 721 000 zł. Za te pieniądze powstanie 941 m nowej drogi z chodnikiem i ścieżką rowerową. „1KZ” rozpocznie się od ul. Armii Krajowej, pobiegnie fragmentem ul. Marii Konopnickiej, wzdłuż placu targowego i zakończy na wysokości al. 1000-lecia. Wzdłuż ulicy usytuowane zostaną dwa przystanki.
– Według naszych planów, inwestycja ta zakończy się 2024 r – zapowiedział burmistrz Bogusław Kmieć. – Wtedy to kierując się od Witkowic ulicami: Wspólną, Jana Kroczki, Armii Krajowej, Konopnickiej i nową drogą „1KZ” wyjedziemy na al. 1000–lecia – wylicza.
W związku z budową drogi magistrat przymierza się do powstania nowej sygnalizacji świetlnej w tej części miasta. – Po powstaniu tej drogi ruch z pewnością będzie dość spory – zaznaczył burmistrz. – W związku z tym zleciłem projektantowi opracowanie koncepcji. Ul. Jana Pawła II jest droga powiatową, musimy więc tu współdziałać ze starostwem.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawy
ciekawy
7 dni temu

Co to za „OBWODNICA” w Sędziszowie która przebiega 200metrów od rynku a więc nieomal przez centrum miasteczka ?
Kto na działkach potrzebnych dla tej obwodnicy zrobi kokosowy interes ?
Przecież Sędziszów ma obwodnicę obiegającą miasto i to w sporej odległości z dojazdami od strony stacji kolejowej zarówno od strony Rzeszowa jak i od strony Ropczyc. Komu więc ta obwodnica i do czego jest potrzebna ?
KTO SIĘ NA TYM PROJEKCIE OBŁOWI ?

Mietek
Mietek
7 dni temu
Reply to  ciekawy

Ten co kupił tam działki ok 20 lat temu…