Domy dziecka i szkoły leków już nie kupią!

– Leków bez recepty, czyli OTC nikt za granicę nie wywoził i wywoził nie będzie. Obiektem zainteresowania dla mafii lekowych były drogie leki refundowane i wystarczyło tylko je objąć nową ustawą, nie byłoby absurdów, do których będzie teraz dochodzić – mówi Lucyna Samborska. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Emocje farmaceutów i nie tylko, wzbudzają obowiązujące od 6 czerwca przepisy, które regulują co i komu może sprzedać apteka.

Nowe prawo miało ograniczyć proceder „odwróconego łańcucha dystrybucji”, który jest przyczyną braku wielu leków, często ratujących życie, w aptekach. Okazuje się jednak, że przepisy, nad którymi pracowano przeszło rok, ograniczą dostęp do leków szkołom, domom dziecka, domom pomocy społecznej, fundacjom i zakładom pracy. Nie wiadomo zaś, czy ograniczą nielegalny wywóz leków za granicę.

Farmaceuci wskazują, że nowe przepisy są po prostu absurdalne i ucierpią na nich przede wszystkich wszelkie organizacje oraz podmioty, kupujące leki dla osób chorych. Na fakturę kupowały domy dziecka, domy spokojnej starości, szkoły przed wycieczkami, bo jak jechać na wycieczkę nie mając w apteczce aviomarinu (choroba lokomocyjna), octeniseptu (do przemywania ran), rivanolu itp. Każda z tych instytucji potrzebuje faktury, bo to instytucja, a dla nas to teraz „przedmiot nieuprawniony” – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. A według nowych przepisów, i sprzedającemu i kupującemu może grozić 5 lat więzienia.

Jak to możliwe, czyli o co chodzi? Otóż według nowych przepisów jako podmiotowi nieuprawnionemu apteka na fakturę może sprzedać produkty lecznicze w dawkach takich jakie są w sklepie, czyli np. 2 apapy po 24 tabletki zamiast jednego zawierającego 50 tabletek, który jest często o połowę tańszy. Dotyczy to zresztą masy innych produktów: wody utlenionej, kropli miętowych czy żołądkowych. – Nie wiem zresztą dokładnie czego, bo nigdy nie sprawdzałam co można kupić w markecie. Oczywiście farmaceuta zarobi więcej, bo klient zapłaci drożej (małe opakowania są droższe). Ale nie o to miało chodzić w nowelizacji ustawy, i o czym, co najmniej roku, Naczelna Rada Aptekarska głośno mówiła – mówi zbulwersowana farmaceutka.

I dodaje, że żeby sprostać przepisom farmaceuta będzie musiał złamać albo prawo skarbowe albo farmaceutyczne. – Łatwo przewidzieć co wybierze, bo póki co, za przestępstwo skarbowe nie grozi 5 lat więzienia – mówi Samborska.

A leków ratujących życie, a niedostępnych dla chorych, przybywa

Wciąż musimy odsyłać pacjentów tłumacząc, że nie mamy leku na stanie, a proszę mi wierzyć, że to bardzo dla nas trudne. Apteka jest po to by pacjent lek kupił. A my nie tylko nie mamy leków dziś, ale wielu nie możemy zamówić „na jutro” i to dla nas jest najtrudniejsze, i mogłabym te leki wyliczać długo: metformax- przeciwcukrzycowy, przeciwbakteryjny cyklofen, szczepionki odczulające nieosiągalne i długo jeszcze musiałabym wymieniać. Według listy oficjalnej listy ministerstwa brakuje ponad 300 produktów. I to się szybko nie zmieni.

Anna Moraniec

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
prazykwantel sprzedamjan prazykwantel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
prazykwantel sprzedam
Gość
prazykwantel sprzedam

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermetyna 6mg 30zł, ważna 04.2021, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do torebek strunowych. Od 40 tabletek po 25zł, wyśle w oryginalnym opakowaniu. Całe zapieczętowane pakowanie 100 tabletek 2000zl. – glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy jeść na 2 h przed i 2 h po jego podaniu. Zen Plus – lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, 30zl, ważny 12.2021, listki po 1 tabletce w pudełku… Czytaj więcej »

prazykwantel sprzedam
Gość
prazykwantel sprzedam

Chlorochina koronawirus leki sprzedam COVID SARS Sprzedaje lek eksperymentalny na koronawirus SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Tabletki Nitaquin 250mg chloroquine phosphate po 6zł. Tabletki są odliczane z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych. Od 200 tabletek wyślę naklejkę z opakowania. Wazny 03.2024, seria 030320 Producent Utopian Co, Ltd, Tajlandia. Poczta 10zł i przelew PKO. Lub osobiście 30km na wschód od Warszawy. Sprzedaję również lek przeciwgrypowy Oseltamiwir Tamiflu 75mg po 15zł, Producent The Government Pharmaceutical Organisation, Tajlandia. Data ważnosci 11.2024. Wysyłka rejestrowana tylko z Tajlandii 20zł. Ze względu na bepieczeństwo pakuje tylko po 10 tabletek. Chinina 300mg 3zl, Producent The Government… Czytaj więcej »

jan prazykwantel
Gość
jan prazykwantel

Sprzedam Ivermectin Praziquantel Albendazole Metronidazole Mebendazole Niclosamid Tinidazole sell medicines leki Medicines from Thailand: Ivermectin 6mg 25zl Praziquantel 600mg 2.5zl Albendazole Zentel 400mg 6zl Metronidazole 400mg 1zl Tinidazole 500mg 1zl Mebendazole Vermox 100mg 1zl Niclosamid Yomesan 500mg 2zl Doxycycline 100mg 2zl Streptomycin 5g 40zl Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl Rifampicin 600mg 2zl Disulfiram 500mg 2zl Vitamin C injection 500mg 3zl Itraconazole 100mg 3.5zl Ketokonazole 200mg 2zl Fluconazole 200mg 3zl Nystatin 100k and 500k 2zl Amphotericin B 10g 80zl Long expiry date. Send worldwide airmail recorded delivery, 2-3 weeks, for 20zl. With orders over 200zl free postage. Take payments by paypal or… Czytaj więcej »